Co zrobić z alkoholikiem

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: 36media

Czytano: 408 razy | Kategoria: Psychologia | Ilość słów: 499 | Data: 05.03.12 | 0 komentarzyW społeczeństwie panuje bardzo mylne przekonanie, że choroba alkoholowa dotyka tylko mężczyzn, a kobiety są tylko ofiarami tej choroby. Nie jest to prawda, ale męskie picie jest bardziej kłopotliwe i prowadzi do większych szkód społecznych.


Z tego też powodu istnieje wiele organizacji, które specjalizują się w pomocy kobietom, które żyją z alkoholikiem. Jednak zanim kobieta uda się po pomoc powinna jak najwięcej się dowiedzieć na temat choroby męża, a przede wszystkim przekonać się czy nie jest w będzie. Wiele kobiet widzi u męża alkoholizm w memencie gdy wpije ze trzy piwa lub butelkę wódki z kolegą.

4.jpg
Oczywiście doskonale się tutaj sprawdza przysłowie:  Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Zanim wyśle się faceta na leczenie alkoholizmu warto poszukać na forach internetowych czy specjalistycznych stronach www, które są prowadzone przez specjalistów od problemów alkoholowych. Można tam znaleźć wiele interesujących informacji, a przede wszystkim tą najważniejszą: kiedy zacząć się martwić. Wielu lekarzy, którzy odpowiadają na pytania zadawane przez internautów zaznacza, że nie wolno przesadzać z oskarżeniami.

Właściwie to nie należy oskarżać męża o alkoholizm, trzeba uświadomić mu problem i zagrożenie. Niestety kobiety często zaczynają szukać pomocy w chwili gdy jest już bardzo źle i mąż musi udać się na terapię, bo sam sobie z tym nie poradzi. Mo to swoje źródło w tym, że nie ma zbyt wielu informacji na temat tego gdzie szukać pomocy i kiedy ona jest potrzebna. Stanowi to więc wyzwanie dla Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Terapia szokowa


Przy leczeniu jakichkolwiek uzależnień często stosuje się terapie szokową, która w bardziej fachowej języku jest nazywana awersyjną. Taki zabieg często stosuje się przy rzucaniu palenia. Pokazuje się palaczom organy lub ich zdjęcia, osób które zmarły na choroby związane z paleniem. Widok płuca palacza faktycznie nie jest przyjemny. Podobne metody można stosować tam, gdzie problemem jest alkoholizm.

Niestety terapeuci nie mają tak dobrych przykładów szkodliwości picia jakie występują w przypadku palenia. Jedynie wątroba nadaje się do pokazania. Jednak to już nie to samo. Wątrobę niszczymy sobie nie tylko alkoholem, ale również niezdrowym jedzeniem. A co gorsza w szkołach uczy się, że organizm ludzki wykorzystuje tylko część mocy przerobowych wątroby i trudno jest postraszyć. Ten oręż niestety nie działa najlepiej. Innym sposobem na wywołanie wstrętu do alkoholu jest pokazywanie co się dzieje z ludźmi w ciągu pijaczym.

Leczenie alkoholizmu polega wówczas na pokazywaniu scenek z życia osób, które przegrały z nałogiem. Nierzadko skutkuje to częściową abstynencją. Przecież żaden rozsądny człowiek nie zgodzi się dobrowolnie na sypianie w krzakach i sikanie pod siebie.

A jak wiadomo alkoholizm często prowadzi do takich scen.

Innym elementem stosowanym w kuracji awersyjnej jest rodzina. Wiele osób z chorobą alkoholową odzyskuje rozum w momencie, gdy rodzina od nich odejdzie. Utrata żony i dzieci może być tym decydującym elementem układanki. Trzeba jednak uważać, aby ten bodziec nie spowodował dalsze stocznie się.Podpis


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.