Śmierć bliskiego zagranicą

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Kisiel

Czytano: 906 razy | Kategoria: Kobieta i mężczyzna | Ilość słów: 336 | Data: 31.08.12 | 0 komentarzyŚmierć jest zawsze sprawą tragiczną, zbyt nagłą i bolesną, jednak warto pomyśleć o niej zawczasu by wiedzieć jak można sobie z nią poradzić od tej nieludzkiej, formalnej strony.


Kiedy śmierć dotyka człowieka w jego ojczystym kraju jeszcze nie ma tak wielkiego problemu. Niby wszystko jest oczywiste i można sobie poradzić. Schody pojawiają się w momencie gdy zmarły przebywał w chwili śmierci poza krajem. A o to wcale w dzisiejszych czasach nie tak trudno, kiedy tyle osób pracuje za granicą i wyjeżdża na zagraniczne wycieczki. Transport zwłok dzieli się na dwie podstawowe kategorie w tym przypadku: przewóz zwłok z zagranicy przez osoby prywatne (rodzinę) oraz przewóz prokuratorski (sądowy). Prokurator sobie zwykle ze wszystkim radzi sam, a zwykły człowiek wsparcie ma niewielkie.

W pierwszej kolejności rodzina powinna zebrać wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania zezwolenia na przewiezienie zwłok do kraju. Samo uzyskanie pozwolenia krajowego jest bezpłatne. W następnej kolejności załatwia się konieczne pozwolenia w kraju skąd będziemy zwłoki wywozić. I te pozwolenia i zgody już są płatne. Transport zwłok z zagranicy może kosztować nawet do dziesięciu tysięcy złotych.

Transport można załatwiać osobiście, wyjeżdżając do tamtego kraju, chodząc od urzędnika do urzędnika, albo wynająć do tego firmę pogrzebową, która z odpowiednimi upoważnieniami może zadbać o to wszystko w naszym imieniu. Przewóz zwłok z zagranicy jest ściśle określony i każdy element, trumna czy urna muszą spełniać wyliczone parametry, inaczej zgoda nie zostanie wydana. Zgoda może nie zostać wydana również w przypadku gdy zgon nastąpił w wyniku choroby zakaźnej. Opóźnienie wywozu zwłok może być również spowodowane ich znaczeniem w sprawie kryminalnej, wtedy o dacie wywozu może decydować są i prokurator.

Czasem żałoba nie pozwala nam ogarnąć wszystkich urzędowych dokumentów. Warto w takich właśnie sytuacjach rozpatrywać wynajęcie firmy specjalizującej się w sprowadzaniu zwłok do kraju, a wtedy należy do dokumentów dodać niezbędne upoważnienia.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.