Kryzys wieku średniego

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gryzipiorek

Czytano: 544 razy | Kategoria: Mężczyźni | Ilość słów: 369 | Data: 18.05.12 | 0 komentarzyPojęcie kryzysu wieku średniego w ostatnich latach robi karierę, chociaż znane jest od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Czym jest ten tajemniczy kryzys i kiedy następuje?


Na początku pojawienia się tego terminu wiek średni przeciętny mężczyzna osiągał około trzydziestegopiątego roku życia. Dziś granica ta nieco się przesunęła, bo wydłużyła się statystyczna długość życia ludzi. Człowiek jest na półmetku swojej życiowej drogi około czterdziestego roku życia. Ale nie tylko o metrykę chodzi. Ważny jest także etap, na którym człowiek się wtedy znajduje. Przeważnie jest to okres stabilizacji materialnej oraz rodzinnej – stała praca, dom, żona, odchowane dzieci.

Wydawać by się mogło, że to jest właśnie czas, kiedy każdy mężczyzna powinien być zadowolony ze swojego życia, ale jest na odwrót. Dlaczego? Bo ma poczucie upływającego czasu. Zaczyna zastanawiać się, czy decyzje, które podjął były trafne. Rozmyślaniom nad tym, co do tej pory zrobił, a czego żałuje że nie zrobił, towarzyszy poczucie niezadowolenia, rozczarowania życiem, zniechęcenia. Nie cieszą go już te rzeczy, które dawniej sprawiały radość. Przestaje interesować się domem, dziećmi i żoną. Na dodatek spada poczucie własnej wartości, bo ciało już nie jest tak atrakcyjne jak kiedyś – zaczyna się siwienie, łysienie, tycie, powstawanie zmarszczek. Poczucie nieodwracalności upływu czasu wzmaga się, jeśli w tym trudnym okresie umrze której z rodziców. Tak wiele czynników może doprowadzić nawet do powstania depresji.

Mężczyźni, którzy czterdzieste urodziny kraków mają już za sobą i odczuwają kryzys wieku średniego, zaczynają zachowywać się zupełnie inaczej. Poczucie pustki próbują zrekompensować luksusowymi rzeczami – drogimi zegarkami, nowym samochodem, telefonem, iPodem czy innymi gadżetami elektronicznymi. Ale to jeszcze nie jest najgorsze. Sytuacja robi się poważna, gdy mężczyzna w średnim wieku próbuje udowodnić sobie i innym, że nadal jest bardzo atrakcyjny i zaczyna podrywać młode kobiety a nawet z nimi romansować. Niestety, przypadki zostawienia rodziny dla młodszej kobiety wcale nie są takie rzadkie. Innymi objawami, mniej groźnymi, za to bardziej zabawnymi, jest próba odmłodzenia się za wszelka cenę. Wtedy zaczyna się chodzenie na siłownię, farbowanie włosów, pielęgnacja ciała, zmiana garderoby na bardziej młodzieżową.

 

 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.