Weselny savoir vivre przy stole

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gryzipiorek

Czytano: 598 razy | Kategoria: Ślub i wesele | Ilość słów: 444 | Data: 19.06.12 | 0 komentarzyWesele to wielka uroczystość. Aby nie dać wielkiej plamy i nie ośmieszyć się przed młodą parą oraz mnóstwem gości, należy wiedzieć jak zachować się podczas wspólnego ucztowania. To wcale nie jest rudne.


Zachowanie przy stole nastręcza najwięcej trudności. Na co dzień nie jemy w eleganckich lokalach, więc kiedy przychodzi zmierzyć się ze zjedzeniem „trudnych” potraw, zaczynamy kombinować i oglądać się na innych, aby nie popełnić jakiegoś faux pas. Na przykład zjedzenie niektórych potraw drobiowych przy użyciu sztućców jest uciążliwe. Łatwiej skonsumować skrzydełko pomagając sobie palcami. Nie powinniśmy krępować się, bo to ogólnie przyjęta praktyka. Oczywiście, należy robić to możliwie najbardziej elegancko i dyskretnie. To samo dotyczy krewetek. Przeważnie są podawane już obrane, ale nie zawsze. Jeśli krewetki mają pancerzyki, to należy je obrać palcami. Inaczej nie da się tego zrobić. Najpierw odrywamy głowę okrężnym ruchem, a następnie zdejmujemy pancerzyk i odnóża. Odwłok należy oczyścić także z jelita, czyli czarnej żyłki przebiegającej na grzbiecie – wystarczy naciąć grzbiet i wyciągnąć żyłkę.

Posługiwanie się sztućcami to sztuka, którą jednak można szybko opanować. Sztućce zawsze ułożone są według określonego schematu. Zaczynając posiłek należy najpierw użyć sztućca leżącego najbardziej na zewnątrz nakrycia. Po prawej stronie leży łyżka i widelce. Po lewej – noże. Za talerzem głównym – łyżeczka i widelczyk do deseru. Posiłek zwykłe zaczyna się od zupy. To oczywiste, że zaczynamy jeść łyżką, która znajduje się najdalej od talerza. Do nakładania potraw służy łyżka i widelec. Nóż jest tylko do krojenia. Umiejętne posługiwanie się sztućcami ułatwia pracę kelnerowi a nam zapewnia to, że nie zostanie zabrany talerz zanim skończymy posiłek. Jeśli chcemy tylko na chwilę przerwać jedzenie, to krzyżujemy na talerzu nóż i widelec. Natomiast jeśli skończyliśmy jeść, sztućce układamy obok siebie na talerzu, zwrócone trzonkami w prawo.

Bardzo ważna jest umiejętność picia alkoholu. Truizmem jest to, ze nie należy go nadużywać. Na weselu alkoholu jest pod dostatkiem, i to różnych rodzajów, ale nie powinno się wypijać kilku gatunków trunków, bo to gwarantuje szybkie upicie. Dużym nietaktem jest „zalanie się”, bo to oznacza problem dla bliskich. Pierwszy toast, winem lub szampanem, wznosi świadek lub wodzirej. Następne toasty wznosi się zwyczajowo wódką weselną. Długie przemowy są nużące i mogą krępować państwa młodych, więc lepiej powiedzieć coś krótko, żeby nie wprawiać gości w zakłopotanie. Nie wolno zmuszać do picia tych, którzy tego nie chcą.

 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.