Jak przekonać swoje dziecko do zdrowego jedzenia

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: b.zalew

Czytano: 291 razy | Kategoria: Dzieci | Ilość słów: 323 | Data: 08.07.14 | 0 komentarzyDo rozsądnego balansowania posiłków i mniej kompulsywnego jedzenia ciężko przekonać dorosłych, a wysiłek ten urasta do rangi sztuki w przypadku dzieci. Jednak warto go podjąć, bo nawyki żywieniowe ciężko zmienić, w szczególności jeśli obejmują śmieciowe jedzenie.


Włączenie w wybór

Najlepszą metodą na zjedzenie z apetytem jest zapytanie dziecka o zdanie. Niestety, nie damy rady uchronić dziecka przed kontaktem z batonikami, czipsami, słodkimi napojami i frytkami, dlatego z chęcią wybierze coś z tej grupy żywnościowej. Ważne tylko by nie stało się to podstawą diety, dlatego wybór możemy przedstawić w formie zamkniętej – dwa rodzaje warzyw, z których może wybrać jedno. Jeśli dziecko chce pomóc przy przygotowaniu potrawy, to jeszcze lepiej. Nie przesadzajmy oczywiście z wyborem, dom to jednak nie restauracja.

 

Dobry przykład

Tworząc osobne jadłospisy dla dorosłych, zwłaszcza jeśli zawiera produkty, których sami byśmy dziecku nie polecili, jest prostym sposobem na awanturę o podwójne standardy. Oczywiście nikt nie zabroni nam okazjonalnie pofolgować swoim chętkom na śmieciowe jedzenie, ważne jednak by posiłki jedzone wspólnie składały się z tych samych, zdrowych elementów. Dla nas będzie to okazją do podreperowania składu swojej diety, dla dzieci zaś rodzic jedzący warzywa, pełnoziarniste pieczywo i popijający wodę zamiast coli będzie wzorem do naśladowania.

 

Urozmaicenie

Problem z dietą został już kiedyś zgrabnie sformułowany, otóż jedzenie jest albo smaczne, albo zdrowe, nie są to grupy wspólne. Na szczęście nie jest to prawda, jak skrzętnie udowadniają tysiące sposobów na kreatywne przygotowanie zdrowych potraw. Dodatkowo zadbajmy o ciekawy sposób podania, kolory i kształt są równie ważne dla młodszych co smak. Dziecko może też korzystać z własnej zastawy, da mu to poczucie przynależności przy stole, gadżety takie jak sztućce dla dzieci auerhahn sprawią, że z przyjemnością siądzie do posiłku.

 

Uzbrojeni w cierpliwość i wyrozumiałość, na pewno przekonamy i siebie, i dziecko, do dbania o to co znajduje się w naszych żołądkach.
Podpis

Dobre rady dla rodziców niejadków.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7019
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.