Joga dobra na wszystko?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Szczotka

Czytano: 1076 razy | Kategoria: Fitness | Ilość słów: 302 | Data: 13.05.13 | 0 komentarzyJoga stała się modna, jednak zazwyczaj nie wiemy czy wiemy jaka jest jej historia. Etymologia słowa „joga” to: wiązać, połączyć, ujarzmić. Pojęcie te odpowiadają łacińskim iungre i angielskiemu yoke. Czy joga to tylko medytacja?


Jogę należy traktować jako jeden z systemów filozofii indyjskiej. Nie jest to jedynie zestaw ćwiczeń, ale droga do osiągnięcia prawdziwe radości. W zachodniej kulturze joga przyjęła się jednak jako propozycja aktywności fizycznej, która nie tylko wzmacnia ciało, ale i pozwala się wyciszyć. Niejedna szkoła jogi przyjmuje ciągle chętnych na zajęcia. Wśród zainteresowanych wiele jest kobiet – wydaje się, że współczesne zapracowane mamy szczególnie potrzebują chwili wyciszenia.

 Coś dla cicała i dla duszy

Joga pozwala na odstresowanie się. Podczas zajęć można skupić się na sobie i nabrać dystansu do problemów dnia codziennego. To ważne – nieumiejętność radzenia sobie ze stresem może prowadzić do wyczerpania i depresji. Praktyka jogi wiąże sikę z wyrzeczeniami, ale mają prowadzić one do odnalezienia swojej drogi duchowej, w związku z czym joga zawsze uwzględnia aspekt psychologiczny ćwiczącego. Joga ma jednak wiele innych zalet. Przede wszystkim korzystnie wpływa na sylwetkę – regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie i redukują bóle kręgosłupa. Joga uczy świadomości ciała – osoby, które próbują zrzucić zbędne kilogramy, ucieszy fakt, iż pomaga w chudnięciu!

379_2862706.JPG

 Metoda na stres

Joga spłaca zmarszczki – być może to efekt tego, iż osoba, która ćwiczy osiąga spokój i wolniej się denerwuje. Udowodniono, iż redukcja stresu oksydacyjnego, czyli takiego, który odpowiedzialny jest za powstawanie zmarszczek.. Medytacja pomaga także tym, którzy mają problemy z zasypianiem. Ćwiczenia poprawiają również pamięć – to rezultat zmniejszenia poziomu stresu, który blokuje mechanizmy pamięciowe. Te wszystkie czynniki powodują, iż wschodnia sztuka stała się w zachodnich krajach uniwersalna. Wiele osób zapisuje się na kursy jogi, ponieważ wierzy, że joga pomoże osiągnąć im spokój.
Podpis

Zajogowana


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.