Profesjonalna odzież do biegania - czy warto?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: berszi

Czytano: 552 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 469 | Data: 22.07.13 | 0 komentarzyUprawianie sportu jest dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia równie ważne, co zdrowe odżywianie się i zapewnianie sobie odpowiednio dużej dawki wypoczynku.


W dzisiejszych czasach nikogo już nie trzeba o tym przekonywać – coraz więcej osób zabiera się za uprawianie jakiejś dyscypliny sportu, doskonale zdając sobie sprawę, że pozwalając swoim mięśniom na zbyt wielką gnuśność, działają na swoją niekorzyść. Najłatwiejszą i najczęściej stosowaną formą uprawy sportu jest po prostu bieganie, dostępne dla każdego i nie wymagające jakichś większych przygotowań czy zakupu drogiego sprzętu. Nic dziwnego zatem, że ścieżki w parkach czy znajdujących się blisko dużych miast laskach zaludniły się od mniej lub bardziej profesjonalnych biegaczy. No i świetnie, bo sport to zdrowie!

Jeżeli jednak bieganie stanie się dla początkującego biegacza czymś więcej niż niedzielnym sposobem na rekreację, kiedy bieganie stanie się już codziennym rytuałem i za biegającym znikać będą kolejne kilometry – wtedy najlepiej przyłożyć już wagę do stroju, który zabiera się na dłuższe biegi. Przy przedłużającym się bowiem wysiłku, przy rytmicznie powtarzających się obciążeniach dla organizmu, bardzo łatwo jest osiągnąć wynik odwrotny od zamierzonego – zamiast sobie poprawić kondycję fizyczną, nabawić się kontuzji. Najbardziej oczywistym elementem stroju biegacza są buty do biegania – damskie czy męskie, pod kątem technologii nie ma tutaj żadnej różnicy, choć trzeba przyznać, że te pierwsze występują z reguły w o wiele większej różnorodności wzorów i kolorów. To, że są to buty "użytkowe" nie oznacza przecież, że nie mogą być eleganckie! Wybierając odpowiednie obuwie do biegania, dobrze jest jednak kierować się nie tylko wyglądem i zaciągnąć porady specjalisty. Buty biegowe nafaszerowane są specjalnymi technologiami i dopasowane do konkretnych rodzajów stóp i sposobu biegania, dlatego trzeba dokonać świadomego wyboru – inaczej można sobie wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Buty do biegania są więc najważniejsze. Jeżeli jednak biegacz marzy o dalekich dystansach, to powinien poczynić kolejne inwestycje – drugie po butach na liście zakupów powinny znaleźć się profesjonalne spodnie do biegania, najlepiej jakiejś znanej marki. I wcale nie jest to jakaś fanaberia czy chwilowa moda – jak ważne są ściśle dopasowane, "oddychające" spodnie, zaświadczy każdy, kto przebiegł kilka kilometrów w niedopasowanej odzieży i otarł lub odparzył sobie nogi. Nie możemy nie doceniać sił, jakie oddziałowują na ciało biegnącego człowieka, bowiem zsumowane potrafią być bardzo potężne – co innego postawić jeden krok, a co innego zrobić ich kilka tysięcy! Dbajmy więc o swoje zdrowie i nie dajmy się zwieść myśli, że do wyczynowego uprawiania biegania nie trzeba się przygotowywać pod kątem sprzętu – bo jest wręcz przeciwnie. A buty i spodnie do biegania to zaledwie początek...
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.