Długopisy i kaligrafia

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: apgreff

Czytano: 1925 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 370 | Data: 10.08.13 | 1 komentarzyKiedy kupujemy długopis rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki możemy zrobić pożytek ze znajomości kaligrafii. Wprawdzie dzisiaj wszystko można napisać za pomocą komputera i wydrukować lub przesłać tekst mailem, lecz przecież nie zawsze jest to możliwe, aby mieć dostęp do komputera.


Poza tym: dlaczego miałaby zaniknąć tak piękna sztuka jak kaligrafia? Nawet jeżeli nie mamy ochoty kupić sobie długopis, wówczas możemy być pewni, że i tak natkniemy się choćby na długopisy reklamowe. Są one prezentem od firm, które w ten sposób pragną zareklamować swoją działalność - rozdając gadżety... Jeśli zatem po otrzymaniu takiego długopisu reklamowego pragniemy rozwinąć dwoje umiejętności kaligraficzne - to wówczas możemy przystąpić do pierwszych ćwiczeń.

Zapoznajmy się najpierw z pismem najbardziej popularnym - tak zwanym blokowym. Jest to pismo, które posiada najprostsze formy liter jednakowej grubości. Zazwyczaj jest ono wykonane w postaci okrągłej, owalnej i wydłużonej (ściągniętej). Litery zostały podzielone ma zasadnicze grupy wedle ich podobieństwa. W tym samym też porządku należy długopisem pisać litery uwzględniając kolejność kreślenia poszczególnych elementów według podanej numeracji oraz kierunku kreślenia. Przy tych ćwiczeniach należy zwracać uwagę na to aby proporcje liter ściśle odpowiadały zasadom budowy pisma rzymskiego.

kaligrafia-9.jpg

 Litery wykonuje się na papierze rysunkowym niekratkowanym, bez uprzedniego szkicowania ołówkiem, wyznaczając jedynie dwie pomocnicze linie poziome określające wysokość liter, celem uzyskania równego szeregu napisu. Pod cały papier, przeznaczony do ćwiczeń podkładamy arkusz grubej bibuły aby długopis, mając elastyczny podkład, dobrze przylegał do materiału na którym piszemy. Od samego początku nauki pisania liter należy się trzymać zasady aby każda litera była starannie i bez poprawek wykonana.  Wspomnieć tutaj jeszcze trzeba, że do opisywania wszelkiego rodzaju rysunków technicznych wymagane jest pismo rysunkowe którego wzory określają Polskie Normy.

Obejmują one majuskuły, minuskuły oraz cyfry, zarówno proste jak i pochyłe (kursywa). Pismo to odznacza się znaczną prostotą, dużą czytelnością i jest łatwe do wykonania. Innym rodzajem pisma jest tzw. "pisanka". Cechą charakterystyczną tego pisma jest łączenie się poszczególnych liter oraz duża ich płynność, tworząca lekką kompozycję literniczą. Jednak zbyt fantazyjnie wykonane litery utrudniają czytelność i tracą walory estetyczne, dlatego należy zachować tu duży umiar.
Podpis

Apgreff - wie, co dobre


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.