Gimnastyka za pomocą rowerów rehabilitacyjnych

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: apgreff

Czytano: 418 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 329 | Data: 10.08.13 | 0 komentarzyGimnastyka lecznicza polega na zastosowaniu ćwiczeń gimnastycznych w celach leczniczych i zapobiegawczych. Stanowi ona aktywne leczenie czynnościowe. Niezmiernie ważne jest umiejętne stosowanie na przemian ćwiczeń i wypoczynku.


Za pomocą gimnastyki leczniczej utrzymuje się narządy i układy w stanie czynnym i zapobiega następstwom długotrwałego bezruchu. Wpływa ona miejscowo na procesy chorobowe, przyspiesza cofanie się zmian anatomicznych i czynnościowych, oraz zachowuje, przywraca lub stwarza nowe warunki dostosowania się organizmu do obciążenia fizycznego. Gimnastyka wymaga jednak zachowania pewnych zasad.

Trzeba utrzymać systematyczność ćwiczeń, dostatecznie długi okres ćwiczeń, stopniowe zwiększanie bodźca zarówno w trakcie pojedynczego ćwiczenia ja i w okresie całego leczenia oraz indywidualizację ćwiczeń. Jedną z form gimnastyki leczniczej są ćwiczenia czynne na przyrządach takich jak rowery rehabilitacyjne. Są one specjalnie skonstruowane do długotrwałych ćwiczeń mięśni nóg i rąk oraz ogólnego leczenia układu ruchowego. Gimnastyka lecznicza za pomocą roweru rehabilitacyjnego polepsza odżywianie tkanek i wpływa na wzmocnienie układu mięśniowego, aparatu więzadłowego i kości.

rower%20dm1310.jpeg

Równocześnie z siłą mięśniową powiększa się ruchomość w stawach, poprawia się też zdolność odnowy tkanki mięśniowej, kostnej i nerwowej. Jednocześnie usprawnia się czynność wewnętrznych narządów co wpływa na lepsze ukrwienie tkanek. Pojemność płuc zwiększa się, oddechy stają się głębsze i bardziej miarowe, wzmaga się też przemiana materii. Związek z tymi metodami terapii ma też terapia zajęciowa. Ma ona na celu wzmożenie napięcia mięśniowego i ogólne wzmocnienie organizmu oraz przywrócenie czynności upośledzonych na skutek porażenia lub niedowładu narządów oraz mięśni.

Istotą tej metody leczenia są systematyczne ćwiczenia. Terapia zajęciowa, obok usprawnienia fizycznego, pobudza aktywność psychiczną i powoduje u chorego zainteresowanie się konkretną i celową pracą. Terapia zajęciowa pełni znaczą rolę w rehabilitacji inwalidów i stanowi uzupełnienie gimnastyki leczniczej. Przeciwwskazania do stosowania rowerów rehabilitacyjnych obejmują w zasadzie takie dolegliwości jak: stany bezpośrednio po złamaniach, nerwobóle i niektóre zaburzenia gruczołów wewnętrznych.
Podpis

Apgreff - wie, co dobre


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.