Jak jazda na rowerze wpływa na zdrowie?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: andrzej_s

Czytano: 336 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 305 | Data: 18.02.14 | 0 komentarzyPowszechnie przyjęte jest przekonanie, że sport to zdrowie. Mając to na uwadze wiele osób zmusza się do różnych rodzajów aktywności, bo chcą schudnąć czy poprawić wyniki badań lekarskich. Tymczasem sport nie zawsze jest zdrowy i nie każda dyscyplina wskazana jest dla osób z określonymi problemami zdrowotnymi.


Jazda na rowerze ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o zalety to przede wszystkim należy podkreślić, że wybierając rowery poprawiamy kondycję i zrzucamy zbędne kilogramy. Każda osoba, która regularnie jeździ na rowerze przyczynia się do poprawy pracy swojego serca. Podczas jazdy dotlenia się także nasz mózg. Jeżdżąc regularnie na rowerze możemy też liczyć na wzmocnienie mięśni nóg czy wzrost tkanki mięśniowej, z czego cieszą się głównie mężczyźni.

Oprócz tego warto wspomnieć, że regularna jazda na rowerze pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Jeżdżąc na rowerze polepszamy także przepływ krwi, co zapobiega powstawaniu żylaków. Jest to więc idealny sport dla osób, które mają pracę wymagającą wielogodzinnego siedzenia za biurkiem. Nie bez znaczenia jest także dobroczynny wpływ jazdy rowerowej na psychikę. Dzięki uprawianiu tego sportu możemy polepszyć samopoczucie i zredukować stres.

1253140_89205175.jpg

Niestety uprawianie kolarstwa ma także swoje wady. Jest to dyscyplina sportu, w której dość często występować mogą kontuzje. Kolarze narzekają przede wszystkim na bóle w okolicach kolan i w pasie biodrowo-piszczelowym. Na rowerze często zdarzają się także upadki. Czasami spowodowane są dużą prędkością, nieznajomością terenu albo nagłym pojawieniem się pieszego czy zwierzęcia na drodze. Upadki bywają niebezpieczne, a ich konsekwencją często są złamania. Z kolei aby zapobiegać bólom kręgosłupa trzeba odpowiednio ustawić siodełko w stosunku do kierownicy.
 
Jazda na rowerze polecana jest przez specjalistów z zakresu zdrowia. Warto więc zmobilizować się do uprawiania tego sportu. Aby osiągnąć dobre wyniki nie potrzeba wiele. Wystarczą dobre rowery i podstawowe akcesoria rowerowe oraz przede wszystkim chęci do rozpoczęcia aktywnego trybu życia.


Podpis

andrzej_s


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.