Rehabilitacja osób dotkniętych paraliżem

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: apgreff

Czytano: 573 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 324 | Data: 10.08.13 | 0 komentarzyOsoby dotknięte porażeniem ruchowym są poddawane leczeniu, a potem rehabilitacji. Porażenie, czy inaczej bezwład jednej kończyny - dolnej (nogi) lub górnej (ręki) nazywamy inaczej monoplegią. Powoduje ono zupełną bezczynność mięśni, czyli paraliż.


Jego najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie kory mózgowej w polu ruchowym. Poza tym porażenie jednej kończyny spotykane jest w chorobie Heinego-Medina, zapaleniu rdzenia, czy też ucisku na rdzeń. Porażenia dzieli się na ośrodkowe - przy uszkodzeniu neuronu ośrodkowego oraz na obwodowe - jeśli uszkodzony został neuron obwodowy. Leczenie paraliżu kończyny zależy od etiologii. Jeżeli paraliż został spowodowany przez zanik mięśni, można się spodziewać że choroba ma tło zwyrodnieniowe, bądź nowotworowe.

W porażeniach na tle reumatycznym stosowane jest leczenie przetworami salicylowymi, smarowanie maścią mentolowo-salicylową, stosowanie prądu elektrycznego. W przypadku chorób zakaźnych leczy się antybiotykami. Oprócz leczenia w porażeniu ruchu jest również wymagana terapia i rehabilitacja. Działalność ta polega na czynnym przywracaniu mięśniom kończyn górnych i dolnych ich właściwych funkcji. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych dotkniętych porażeniem ruchowym napotyka jednakże na masę trudności.

rower-rehabilitacyjny-hs-2010-r_0_b.jpg

Przede wszystkim wszystko jest tutaj uzależnione od stopnia niepełnosprawności u danej osoby a także tego jak dalece jest ona podatna na wszelkiego rodzaju działania rehabilitacyjne. W związku z tym osoby zajmujące się rehabilitacją ludzi dotkniętych inwalidztwem ruchowym szczególną uwagę zwracają na rowery rehabilitacyjne. Są to urządzenia, które pozwalają rozwinąć mięśnie nóg lub rąk. Osoby dotknięte inwalidztwem ruchowym dzięki tego typu rowerom mogą łatwo się przekonać, że powrót do normalnego życia nie jest czymś niemożliwym.

Za pomocą rowerów rehabilitacyjnych przeprowadza się systematyczne ćwiczenia przede wszystkim ruchów czynnych, w mniejszym zaś stopniu - biernych. W bardzo ciężkich przypadkach rehabilitanci uciekają się do usunięcia przykurczów drogą chirurgiczną. Leczenie ruchów mimowolnych polega na stosowaniu ćwiczeń z użyciem odpowiednich przyrządów, takich jak właśnie rowery rehabilitacyjne. Dzięki nim chory uczy się opanowywać swoje narządy ruchowe.
Podpis

Apgreff - wie, co dobre


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.