Filtracja wody za pomocą odwróconej osmozy

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: interface1

Czytano: 2921 razy | Kategoria: Technologie | Ilość słów: 292 | Data: 22.06.16 | 0 komentarzyFiltrowanie wody staje się coraz popularniejsze wśród Polaków. Wynika to oczywiście z rosnącej świadomości oraz potrzeb obywateli i cieszy producentów nowoczesnych filtrów do wody, oferujących różne typy tych urządzeń.


Zjawisko odwróconej osmozy jest od dłuższego czasu powszechnie wykorzystywane w filtrach. Dzięki zastosowaniu specjalnych, półprzepuszczalnych błon, które rozdzielać będą dwa roztwory o różnym stężeniu, można wywołać zjawisko odwrotne do naturalnej osmozy spontanicznej. Polega ona na wyrównywaniu stężenia roztworów w układzie. Odwrócona osmoza jest zjawiskiem zachodzącym przy wymuszonym, wysokim ciśnieniu. Dzięki temu osmoza prowadzi do zwiększenia różnicy stężeń obu roztworów. To zjawisko zostało zaobserwowane po raz pierwszy 250 lat temu. Współcześnie używane jest głównie do odsalania wody morskiej oraz do budowy specyficznych filtrów. Główną zaletą metody jest bardzo małe zużycie energii.

Do niedawna urządzenia filtrujące, oparte na odwróconej osmozie, stosowane były w przemyśle. Służyły do zagęszczania ścieków pozostałych po procesach produkcyjnych oraz umożliwiały odzyskiwanie szczególnie cennych substancji z płynnych odpadów. Obecnie coraz częściej filtry wykorzystujące tą metodę są używane do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych.

Najistotniejszym elementem, wpływającym na wydajność takich urządzeń, jest praca w podniesionym znacznie ciśnieniu. W praktyce wydajność stale rośnie wraz ze wzrostem ciśnienia. Dlatego niezwykle istotna jest jakość wykonania poszczególnych podzespołów oraz jakość i precyzja uszczelek. Należy wybierać urządzenia do filtrowania wody pracujące na zasadzie odwróconej, oferowane przez uznanych producentów. Zespoły filtrów produkują na potrzeby gospodarstwa domowego wodę mineralizowaną i wodę pozbawioną minerałów. Ta pierwsza służy głównie do picia i gotowania potraw, ta druga jest używana do czajników, ekspresów do kawy oraz żelazek czy nawilżaczy.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.