Jaka nawigacja będzie najlepsza i dla kogo

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: instalgren1

Czytano: 767 razy | Kategoria: Nawigacja | Ilość słów: 914 | Data: 15.06.13 | 15 komentarzyWybór nawigacji GPS jest na rynku obecnie tak duży, a ceny tak różne, że dla laika nie sposób odnaleźć się w tym wszystkim. Jest to powodem częstego zakupu nawigacji, która tak na prawdę albo nie jest dobra albo nie spełnia naszych oczekiwań.


Kupno nawigacji na pozór może wydawać się małym problemem i niczym skomplikowanym. Jest tak jednak pod warunkiem, że znamy się na tym, wiemy jakie firmy i jakie modele są dobre i nas interesują oraz jakie mamy potrzeby i oczekiwania odnośnie sprzętu. Nie sposób polegać na tym co doradzi nam sprzedawca gdyż zazwyczaj jest to produkt, który jemu opłaca się sprzedać, a nie ten który faktycznie będzie dla nas dobry. Jest tak zwłaszcza w sieciowych marketach z elektroniką. Co więc ma zrobić laik nie znający się na tym żeby nie popełnić błędu i wybrać dobrą nawigację? Najlepiej poczytać na różnych branżowych forach co piszą inni na ten temat, co zachwalają, a co odradzają. Postaram się zebrać w pigułce wszystkie aspekty na jakie trzeba zwrócić uwagę. Zrobię to tak aby stworzyć mini przewodnik i poradnik dla kupujących nawigację.

Aby wybrać właciwy dla nas sprzęt trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Pierwszym z nich jest to w jakim samochodzie będziemy jej używać. Ma to na celu ustalenie optymalnego rozmiaru ekranu naszej nawigacji. Jeżeli ma być stosowana w samochodzie osobowym ekran pomiędzy 4,3'' a 5'' będzie w zupełności wystarczający. Jeżeli jest to samochów większy jak van czy bus wtedy można pokusić się o coś w przedziale 5'' do 6'' gdyż szyba jest większa i nieco bardziej z przodu więc nie zasłoni nam widoczności i lepiej będzie widać to co jest wyświetlane na ekranie. W przypadku ciężarówek spokojnie mozna pokusić się o duże gabaryty czyli od 7'' do nawet 12''. Aby uniknąć wydatków i konieczności kupna nawigacji można w tym przypadku jako GPSa używać tabletu jeśli takowy posiadamy gdyż urządzenia te mają moduły GPS. Często kierowcy TIRów korzystają z laptopa i modułu GPS gdyż miejsce w szoferce i same jej gabaryty pozwalają na to.

Kolejny aspekt to firma którą wybierzemy i co za nią idzie mapy jakie będziemy posiadali. Mapa to najważniejsza część nawigacji i jeżeli nawet mamy bardzo dobre urządzenie z kiepskimi mapami niewiele nam z niego przyjdzie. Zaczynając od najtańszych z pewnością będą to urządzenia bez map w zestawie. Daje to wtedy duże pole wyboru samych map jednak czasem żeby je wgrać trzeba posiadać już odpowiednią wiedzę. Lepszym wyjściem jest wtedy kupno zestawu z mapami. Najtańsze i bardzo popularne są urządzenia firmy LARK. Nie są one złe jednak mapy to już tragedia. Co prawda można do nich wgrać inne mapy gdyż są odblokowane i pozwalają na to jednak niektórzy producenci map deklarują brak wsparcia dla tych urządzeń. Przykładem może być AutoMapa. Powodem jest masowe piractwo. AutoMapa daje nam na prawdę jedne z najlepszych map dlatego tyle osób je wybiera. Ściśle współpracują oni z firmą Navroad, których urządzenia także są na prawdę dobre. Ogromną popularnością cieszą się także nawigacje z serii Mio od Sony. Urządzenia dobre w dobrej cenie ale mapy ledwie przeciętne. Co prawda dają możliwość odblokowania i np. kupienia i zainstalowania AutoMapy jednak odblokowanie powoduje utratę gwarancji. Mniej popularne ze względu na swoją cenę są nawigacje firmy TomTom. Dobre urządzenia i świetne mapy jednak nie na Polskę. Zachodnia europa zdecydowanie świetna. O wiele lepiej wypadnie tutaj Garmin. Ceny także wysokie ale świetne urządzenia i świetne mapy powodują, że warto wydać nieco więcej. Garmin posiada te same siatki do tworzenia map co AutoMapa więc mapy są na prawdę dobre i to zarówno w Polsce jak i za granicą. Wybór będzie zależał od klienta jednak chcąc kupić dobre urządzenie z dobrymi mapami najlepiej stawiać na AutoMapę i np. Navroad czy odblokowane Mio jeżeli podróżujemy raczej po kraju lub Garmin czy TomTom kiedy w grę wchodzi zagranica. Najbardziej uniwersalny jest chyba Garmin i to właśnie tę firmę polecają zawodowi kierowcy.

Trzeci aspekt wyboru nawigacji to zasadność jej zakupu w ogóle. Jeżeli na dalsze trasy jeździmy bardzo rzadko kupno nawigacji nie do końca ma sens. W takim przypadku okazać się może, że w zupełności wystarczy nawigacja w telefonie. Obecne smartfony bez względu czy będzie to iPhone od Apple czy jakiś na Androidzie lub Windowsie posiada moduł GPS i jedyne co trzeba zrobić to zaopatrzyć się w mapy. AutoMapa jest już na te urządzenia dostępna więc w zasadzie można mieć dobrą mapę bez dodatkowego wydatku w postaci nawigacji jako osobnego urządzenia. 

Jeżeli odpowiemy sobie na wszystkie postawione wyżej pytania i przeanalizujemy wszystkie opisane aspekty, wady i zalety wybór urządzenia powinien być nieco łatwiejszy. W sklepie może okazać się, że spotkamy się z masą opcji dodatkowych nawigacji jak transmiter FM, bluetooth czy moduł TMC. Są to jednak dodatkowe funkcjonalności, które nie są niezbędne. Jedyna interesująca to TMC jednak działa ono bardzo dobrze na zachodzie. W Polsce ma za mało użytkowników aby spisywać się tak dobrze jak tam więc nie ma sensu bardzo zaprzątać nim sobie głowy. Wybór pozostałych funkcji dodatkowych zostaje dla każdego indywidualnie według potrzeb i uznania.
Podpis

Instal Greń - instalacje grzewcze i sanitarne


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.