Monitoring GPS kluczem do kontroli pracownika?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: rkloczko

Czytano: 704 razy | Kategoria: Nawigacja | Ilość słów: 630 | Data: 16.04.14 | 0 komentarzyW dobie rosnących kosztów pracy, paliwa oraz eksploatacji firmy z branży TSL szukają oszczędności. Coraz częściej zatem wybierają monitoring GPS pojazdów, który umożliwia nie tylko lokalizowanie samochodu ale także sprawdzenie realizacji zleceń oraz kontrolę zużycia paliwa. Co jeszcze potrafią systemy monitorowania pojazdów?


Monitoring GPS

W wielu firmach od wielu lat pokutuje przeświadczenie, że tylko wielcy gracze na rynku korzystają z systemów zarządzania pojazdami. Powoli się to zmienia, co pokazuje przykład autorskiej aplikacji AutoControl firmy AutoGuard.

Niewielu szefów przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę, ze to właśnie w małych i średnich firmach częściej dochodzi do nadużyć pracowników - używania pojazdów niezgodnie z ich przeznaczenie, użytkowania do celów prywatnych czy kradzieży paliwa. Monitoring GPS wprowadzony w dużej firmie generuje duże oszczędności ale wprowadzony do małej lub średniej może przynieść jeszcze więcej korzyści.

Co zarządzanie flotą pojazdów daje fleet managerom ?

Przede wszystkim dyscyplinujemy kierowców do bezpieczniejszej, a co za tym idzie bardziej ekonomicznej jazdy. W 99 % firm zmniejszają się koszty paliwowe i eksploatacyjne. Szef floty trzyma też rękę na pulsie ewidencji czasu pracy bądź efektywności realizacji zleceń każdego z kierowców. Niezależnie czy system gps wdrożony jest w firmie usługowo-handlowej czy też w firmie spedycyjnej zawsze wiemy gdzie w danej chwili jest kierowca, ile ma paliwa i z jaką prędkości jedzie i czy musi przerwać jazdę aby udać się na odpoczynek (przy wykorzystaniu tachografu cyfrowego).

Kierowcy flot lekkich są więc w takim układzie rozliczani ze zrealizowanej trasy i odwiedzin w - na przykład - punktach handlowych, zaś kierowcy ciągników mogą otrzymać informację od fleet menedżera, iż wykorzystali swój limit czasu pracy bądź odpoczynku i unikną w ten sposób niebezpieczeństwa kary mandatowej nakładanej przez ITD.

Paliwo pod kontrolą

Koszty związane z paliwem mogą stanowić lwią cześć wydatków na flotę, dlatego systemy monitoringu z reguły mają zaimplementowane specjalizowane rozwiązania. W AutoControl znajdziemy bardzo zaawansowany moduł zarządzania - Gospodarkę Paliwową. Dzięki zastosowaniu modułów dodatkowych takich jak sondy paliwowe, elektroniczne korki oraz moduły elektronicznej identyfikacji kierowców pozbywamy się w praktyce problemów kradzieży paliwa i zyskujemy pełną wiedze na temat zużycia paliwa w naszej firmie. Flotowiec orientuje się gdzie tankował  dany kierowca  - AutoControl pozwala też  na porównanie danych z kart paliwowych z danymi z faktur. Ta wiedza ma swoje wymierne przełożenie - wiemy ile spalają pojazdy na danych trasach i który z kierowców jeździ bardziej lub mnie ekonomicznie niż inni.  Mając tego świadomość możemy kierować pojazdy innymi, alternatywnymi drogami, bądź wprowadzić w firmie zasady bardziej efektywnej jazdy bądź pójść krok dalej i wysłać niektórych kierowców na szkolenia z ecodrivingu. Poprawi to kondycję firmy i umożliwi lepsze zarządzanie kosztami paliwowymi.

Inteligentne systemy GPS

To nie koniec możliwości systemu zarządzania flotą - jeżeli zdefiniujemy określony obszar, którego nie powinien opuszczać kierowca, aplikacja wyśle nam alarmowy SMS w momencie przekroczenia przez pojazd granicy takiej geostrefy. Szef floty nie będzie musiał pamiętać o przeglądach pojazdów, wymianach części eksploatacyjnych i opłacaniu ubezpieczeń - jeżeli raz ustawi to w systemie, AutoControl powiadomi go o wymaganych czynnościach związanych z danym pojazdem.

- Wiele firm nie wie jakie podjąć działania, aby zmniejszyć koszty i poprawić rentowność. Warto przyjrzeć się wydatkom jakie generuje flota. Dzięki systemom telematycznym wspierającym zarządzanie pojazdami koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć się nawet o 40 %. W dobie rosnących cen paliwa takie rozwiązania pozwalają małym i średnim firmom polepszyć wyniki finansowe i zwiększyć efektywność – przekonuje Robert Rozesłaniec, Prezes AutoGuard S.A. – bez systemu, który zbiera i analizuje dane dotyczące pojazdów firma z branży transportowej bądź usługowej traci na konkurencyjności.
Podpis

Robert Kłoczko


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.