Redukcja kosztów produkcji w przetwórstwie tworzyw

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: manix_s

Czytano: 776 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 416 | Data: 18.04.13 | 0 komentarzyW przetwórstwie tworzyw sztucznych w większości wypadków muszą być stosowane dodatki, które mają na celu poprawienie procesu produkcyjnego. Są to zarówno dodatki barwiące jak i specjalistyczne dodatki poślizgowe, uniepalniacze, środki spieniające - porofory, antybloki, plastyfikatory i wiele innych.


Dodatki te najczęściej dozowane powinny być w minimalnych ilościach 0,5-5%. Przedawkowanie tych środków oznacza zwiększenie znaczne kosztów bez potrzeby. W prawidłowym dozowaniu pomagają specjalne urządzenia zwane dozownikami.

Dozowniki można podzielić na dwie podstawowe grupy:

- dozowniki grawimetryczne (odmierzające ilości wagowo przy pomocy wagi)

- dozowniki objętościowe (odmierzające ilości objętościowo)

W każdej z tych grup można wydzielić urządzenia,  o wydajności małej (do dozowania dodatków w ilości do 2%) oraz dużej wydajności do dozowania składników głównych. Dodatkowo wśród tych urządzeń występuje podział na urządzenia o pracy ciągłej lub porcjami.

Dozowniki objętościowe o pracy ciągłej stosowane są najczęściej do dozowania koncentratów barwiących, które dozowane są w ilościach 0,5-2%. Urządzenia te należy przed użyciem skalibrować w zależności od wielkości ziarna danego barwnika. Wydajność tych dozowników regulowana jest prędkością obrotową silnika napędowego ale również wielkością "skoku" ślimaka podającego Zastosowanie specjalnego poroforu i innych dodatków, stosowanych w ilościach 0,25% i więcej wymaga bardzo dokładnego dozowania. Tego typu dodatki wymagają zastosowania dozownika grawimetrycznego.

W dozownikach grawimetrycznych dozowany składnik jest ważony a następnie podawany do maszyny przetwarzającej: wtryskarki, wytłaczarki, rozdmuchiwarki. Ten typ dozowania ma tą zaletę, że urządzenie nie musi być kalibrowane. Wagowe dodawanie składników grawimetrycznymi pozwala na dokładność rzędu 99,995% co dla bardzo skoncentrowanych dodatków (z reguły również bardzo drogich) jest istotnym czynnikiem wpływającym na oszczędności w trakcie produkcji. Dokładność mieszanki wymagana jest również ze względu na fakt, że przedawkowanie dodatku np. poroforu może doprowadzić do zaburzenia procesu produkcyjnego. Urządzenia w tej grupie mogą dozować od 1 do 6 dodatków. Wydajności są również zróżnicowane, gdyż można dozować od 5g/h do 1500 kg/h.

Branża tworzyw sztucznych wciąż poszukują sposobów na poprawienie procesu produkcji. Jednym z istotnych sposobów jest skracanie czasu cyklu. Przy zastosowaniu odpowiednich środków działających na pograniczu spieniania możliwe jest skrócenie czasu cyklu nawet o 20%. Bardzo ważne jest, że nie zmieniają się przy tym parametry wyrobu. Aby proces był stabilny należy używać do dozowania urządzeń o bardzo dobrej dokładności. Najczęściej wykorzystywane są dozowniki grawimetryczne.

 
Podpis

Podane powyżej informacje pochodzą z firmy:VGT Polska Sp. z o.o.; os. Bohaterów Września 80; 31-621 Kraków; www.vgt.com.pl


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.