Spawamy aluminium

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 367 razy | Kategoria: Technologie | Ilość słów: 389 | Data: 13.08.13 | 0 komentarzyAluminium przydaje się idealnie do spawania. Mamy możność je spawać licznymi procedurami, lecz w praktyce przeważa zaledwie parę z nich. W toku spawania trzeba uwzględnić reakcję metalu z tlenem i powstający wówczas w błyskawicznym tempie tlenek.


thumb_1_4.jpgTlenek jest cięższy niż roztopiony metal i może w nim tworzyć wtrącenia. Poprzez co też spawając aluminium dobrze jest najpierw usunąć tlenek ze spajanych powierzchni. Można do owego wykorzystać szczoteczki ze stali nierdzewnej. Dobrze oczyszczone oraz wolne od tlenku powierzchnie są warunkiem utrzymania spoin wolnych od wad. Trzeba też wziąć pod uwagę ryzyko powstawania porów. Wodór wydzielający się z występującej w atmosferze wilgoci oraz z zanieczyszczeń metalu rozpuszcza się błyskawicznie w stopionym aluminium, za to prawie ani trochę w materiale zakrzepniętym. W toku krzepnięcia stopionego materiału wydziela się wodór w formie bąbelków gazu, które zdołają zatrzymać się w stygnącym metalu czyniąc porowatość.

Do spawania aluminium oraz jego stopów wykorzystuje się dużo metod spawania. Tak samo rozległa jest paleta stosowanych gazów osłonowych. Spawanie techniką TIG prądem zmiennym zezwala na katodowe usuwanie tlenków na danej powierzchni spawanego materiału. Oprócz czystego argonu a także mieszanek argonu z helem wykorzystuje się w przypadku takowej metody opracowane specjalnie dwu- a także trójskładnikowe kombinacje osłonowe. Dodatek azotu ma wpływ na stabilizację jak również koncentrację łuku elektrycznego oraz poprawia wtopienie. Spawanie techniką TIG prądem stałym elektrodą z biegunem ujemnym używa się rzadko. Jako gaz osłonowy stosuje się czysty hel bądź mieszanki argonowe z wysoką zawartością helu.

W zdecydowanej większości przypadków dobrze jest polecać wykorzystanie spawania impulsowego. Przyzwala ona na łączenie wytworów o niewielkich grubościach oraz zabezpiecza połączenia przed sporządzaniem się pęcherzy. Kolejną korzyścią jest zredukowanie liczebności odprysków. Paleta osiągalnych do zastosowania gazów jest podobna, jak w wypadku metody TIG. Spawanie plazmowe elektrodą z biegunem dodatnim jest typem metody TIG, który wykorzystuje się najczęściej w procesach zautomatyzowanych, gdzie wykorzystuje się także kombinację spawania plazmowego z metodą MIG. Blachy o dużej grubości udaje się łączyć przy pomocy takiej techniki jednowarstwową spoiną wysokiej jakości. W toku spawania metodą MIG z wykorzystaniem 2 drutów elektronowych doprowadza się je do palnika najczęściej z zastosowaniem niezależnych źródeł prądowych. Metodę taką stosuje się najczęściej przy wykonywaniu długich spoin w elementach płaskich albo spoin obwodowych.
Podpis

maks


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.