Czy testy prędkości procesorów są wiarygodne?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Admin

Czytano: 473 razy | Kategoria: Telefonia | Ilość słów: 356 | Data: 01.08.13 | 0 komentarzyW branży technologicznej wszystkie chwyty dozwolone – przynajmniej z takiego założenia wychodzą niektóre firmy. Samsung jest niekwestionowanym liderem rynku i choćby z tego względu na działania Koreańczyków patrzy się zdecydowanie uważniej. Co tym razem przeskrobali Koreańczycy?


Niemałe zdziwienie wzbudziły informacje, jakoby podczas testów szybkości procesora ktoś związany z firmą miałby zawyżyć wyniki. Kłamstwo w tym przypadku ma przecież krótkie nogi, w dodatku bardzo łatwo je wykryć, dlaczego zatem tak potężna firma miałaby sobie pozwolić na coś takiego?

Sprawa dotyczy układu Exynos 5 Octa. Według testów prowadzonych przez firmę za pomocą specjalistycznego oprogramowania taktowanie zegara zatrzymywało się na poziomie 533 MHz, kiedy testy przeprowadzane przez użytkowników wykazywały ‘ledwie’ 480 MHz. Nietrudno zatem wyliczyć, że wartość została zawyżona o niemal 11%. Wyniki zostały rzekomo zawyżone również w przypadku drugiego wykorzystywanego w produkcji Samsunga S4 układu, Snapdragona. Sprawa jest jednak o tyle skomplikowana, że Samsung nigdy oficjalnie nie powiedział, jakie taktowanie mają wykorzystywane przez koncern w konstrukcji aparatu podzespoły. Niemniej aplikacje pozwalające zmierzyć tę wartość są regularnie wykorzystywane przez mniej lub bardziej zaawansowanych konsumentów, stąd na jaw wyszła informacja o manipulacji.

Oczywiście wyniki testów zawsze są nieco wyższe względem osiągów podczas standardowej pracy urządzenia. W Samsungu na pewno o tym wiedzą, także za manipulację może uznać podanie wyniku osiągniętego w testach, które nijak mają się do faktycznego użycia urządzenia mobilnego, dając w tablekach swojemu urządzeniu przewagę nad konkurencją.

Sam koncern tłumaczy jednak, że jest niewinny, a o manipulacji wynikiem nie może być mowy. Rzecznik prasowy koreańskiej marki jasno zadeklarował, że Galaxy S4 w trakcie normalnej pracy jest w stanie osiągnąć taktowanie na poziomie 533 MHz. Skąd zatem różnice? Koncern twierdzi, że aplikacje pozwalające zmierzyć pracę zegara procesora używane przez użytkowników robią to na podstawie już zainstalowanych w telefonie programów, które wymagają maksymalnego obciążenia procesora. Tymczasem nawet gry przeznaczone na urządzenie mobilne nie są jeszcze w stanie wycisnąć z układu zarządzającego pracą urządzenia ‘ostatnich soków’ i stąd różnice. Czyli – Wasz telefon i tak nie osiągnie takiego taktowania, jakim się chwalimy, ale jesteśmy niewinni. 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.