Sztuczna inteligencja to nie tylko informatyka

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: patryk22

Czytano: 827 razy | Kategoria: Wynalazki | Ilość słów: 310 | Data: 29.10.12 | 0 komentarzyAby stworzyć system oparty na sztucznej inteligencji, trzeba do tego zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin – nie tylko informatyków, jak niektórym mogło by się wydawać.


W pracach nad najnowszym produktem firmy Unico Software – wirtualnym agentem Dronnem (głosowym systemem opartym na sztucznej inteligencji) – wykorzystywano najnowszą wiedzę i osiągnięcia nauk ścisłych, ale nie tylko…

Dronn to wirtualny agent posługujący się głosem i – we wdrożeniach uwzględniających komunikację wizualną (www, infokioski, aplikacje mobilne) – przybierający postać awatara. Został stworzony, by porozumiewać się z człowiekiem za pomocą najwygodniejszej i najszybszej formy komunikacji bezpośredniej, jaką jest ludzka mowa. Skoro misją firmy jest „nadanie inteligentnym systemom duszy” (czyli sprawienie, żeby kontakt z konsultantem pozwolił poczuć się użytkownikowi komfortowo, jak podczas zwykłej rozmowy z drugim człowiekiem), w pracach nad tymi systemami nie mogło zabraknąć wiedzy i badań z dziedzin humanistycznych.

Aby uczynić robota „ludzkim”, niezbędna była wiedza osób z szeroko pojętej kognitywistyki, czyli dziedziny zgłębiającej zjawiska dotyczące działania ludzkiego umysłu. Wyzwaniem, przed jakim stoją twórcy inteligentnych systemów jest, żeby systemy te potrafiły nabywać wiedzę, uczyć się. W pracach trzeba więc było dokładnie przyjrzeć się, w jaki sposób te procesy zachodzą u człowieka; jak przebiega proces jego myślenia, nauki, podejmowania decyzji, przyswajania języka itp. Wirtualny człowiek miał posługiwać się językiem, ludzką mową, pomocna była więc wiedza z dziedziny lingwistyki, logiki, neurobiologii czy filozofii umysłu. Przyszłością Dronna jest reagowanie i okazywanie emocji, dlatego firma Unico Software na bieżąco korzysta z wiedzy psychologów, badającej mechanizmy i prawa rządzące ludzkimi zachowaniami i wpływające na ich postawę.

– Interesuje nas człowiek – chcemy zaspokajać jego potrzeby i marzenia, sprawić, by dzięki osiągnięciom technologii jego życie było pełniejsze i bardziej komfortowe – mówi Łukasz Dyląg, prezes zarządu Unico Software Sp. z o.o.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.