Zakupy przez Internet - geneza

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: krystian1207

Czytano: 957 razy | Kategoria: Wynalazki | Ilość słów: 354 | Data: 25.01.12 | 0 komentarzyKupowanie przez Internet, to duża wygoda oraz oszczędność czasu. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś jak doszło do tego, że obecnie handel przez Internet jest rozwinięty w tak dużym stopniu (według IAB w 2010 roku 74% Internautów korzystało z handlu elektronicznego)?


Powstanie technologii

Bez istnienia odpowiedniej technologii nie moglibyśmy w ogóle mówić o zakupach w Internecie. W 1989 Tim Berners-Lee – jeden z pionierów obecnego Internetu – wystąpił z ideą stworzenia globalnej sieci, w której udostępnione byłyby dokumenty oparte na hipertekście. W 1990 Tim Berners-Lee zaprojektował swój pierwszy serwer WWW, a także stworzył pierwszą przeglądarkę internetową. 

Pizza Hut

W 1994 roku jedna z największych sieci restauracji na świecie udostępniła w Internecie swoją stronę WWW, na której można było dokonywać zamówień. Posunięcie firmy Pizza Hut było bardzo ważne w historii handlu elektronicznego, gdyż pokazało w jaki sposób można wykorzystać technologię WWW.

Jeszcze trochę technologii - SSL

Aby zakupy w sieci mogły się dalej rozwijać, należało zadbać o bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Tutaj z pomocą przyszedł producent przeglądarki internetowej Netscape. W 1994 roku inżynierowie Netscape zaprojektowali protokół SSL, którego zadaniem było szyfrowanie danych transmitowanych pomiędzy klientem (przeglądarka internetowa), a serwerem (sklepy internetowe, banki, itd.).

Rozwiązania programistyczne - Intershop

Rok 1994 to bardzo dynamiczny rozwój handlu elektronicznego, gdyż oprócz udostępnienia w Internecie swojej strony przez Pizza Hut oraz zaprojektowania protokołu bezpiecznej transmisji SSL przez Netscape,  niemiecka firma Intershop, zaczęła się właśnie w roku 1994 trudnić projektowaniem rozwiązań programistycznych dla E-Commerce. Obecnie Intershop dostarcza platformy programistyczne chociażby dla takich firm, jak: Deutsche Telekom, BMW oraz HP.

Amazon

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla zakupów w sieci był rok 1995, kiedy to amerykańska firma Amazon uruchomiła swój sklep internetowy oferujący książki (było to po prostu księgarnia interntowa). Obecnie firma ta ma w swojej ofercie dużo szerszy asortyment, gdyż na jej stronie możemy znaleźć chociażby takie towary, jak: sprzęt RTV, AGD, meble, artykuły spożywcze.

eBay

Na przełomie roku 1995 / 1996 na rynku e-commerce pojawiła się dobrze dzisiaj znana firma eBay. Obecnie firma ta jest największym na świecie internetowym serwisem aukcyjnym.

Co dalej?

Kolejne lata, to wręcz lawinowy przyrost sklepów internetowych. 
Podpis

www.strefa-zakupowa.pl


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.