ABC wyprawy do Norwegii

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: icy_joanne

Czytano: 346 razy | Kategoria: Ciekawe miejsca | Ilość słów: 452 | Data: 16.05.13 | 0 komentarzyZamiast leżeć plackiem na plaży wolisz podziwiać piękną, dziką przyrodę? Zamiast ciepłego morza wolisz fiordy i zorzę polarną? Wybierz wakacje w Norwegii! Zobacz jak przygotować się do wyjazdu i co warto zobaczyć.


Na początek kilka istotnym faktów. Norwegia, podobnie jak Szwajcaria, nie należą do Unii Europejskiej. Mimo to Polacy mogą swobodnie przekraczać norweskie granice bez legitymowania się paszportem i zabieganiem o wizę na mocy porozumienia z Schengen. Zarówno w celu odbycia krótkiego wyjazdu turystycznego jak i zarobkowego (do 3 miesięcy) nie będzie potrzebował specjalnych zezwoleń. Dla osób legalnie pracujących – nawet w czasie krótkiej pracy tymczasowej należy zarejestrować się w norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności i lokalnym Urzędzie Podatkowym.

 

Ubezpieczenie turystyczne i przepisy celne

Osoby legalnie zatrudnione mogą liczyć na prawo do norweskiej opieki zdrowotnej, przelotni podróżnicy nie. Koniecznie należy wykupić dobre ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) i ubezpieczenie kosztów leczenia z Assistance (pozwolą one na pokrycie wydatków na leczenie za granicą czy pobyt w szpitalu). Wraz z ubezpieczeniem bagażu oraz ochroną ubezpieczeniową uwzględniającą uprawianie sportów wszystkie wspomniane polisy można wykupić w postaci jednego ubezpieczenia turystycznego. Dwutygodniowa polisa podróżna to koszt rzędu od 45 zł.


Przepisy celne: Na większości przejść granicznych wprowadzono oznaczenia kolorami czerwonym i zielonym. Przejście z kolorem czerwonym wskazuje na posiadanie towarów podlegających opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu bądź też wymagającym specjalnych zezwoleń przywozowych. Przejście z kolorem zielonym przeznaczono dla podróżujących posiadających wyłącznie towary zwolnione od cła i podatku akcyzowego, jak również towarów niewymagających specjalnych zezwoleń przywozowych. Na jakie towary będziesz potrzebował specjalnego zezwolenia?

  •     lekarstwa (zezwala się na przywóz niewielkich ilości lekarstw do osobistego użytku),
  •     wyroby alkoholowe o zawartości powyżej 60 procent alkoholu,
  •     fajerwerki,
  •     ziemniaki,
  •     ssaki, ptaki i zwierzęta egzotyczne,
  •     rośliny/części roślin przeznaczone do uprawy.


Tego nie możesz przegapić w czasie wizyty w Norwegii:

Miasta: stolica Oslo i Bergen. Stolica kusi atrakcjami: zamkiem królewskim, skocznią narciarską z punktem widokowym, różnorodnością restauracji i pubów. Bergen to miasto portowe z najbardziej znanym targiem rybnym.

Dla miłośników dzikiej przyrody - góry i fiordy. W wielu rejonach norweskiego wybrzeża morze głęboko wdziera się w górzyste tereny kraju tworząc znane na całym świecie fiordy. Godzien polecenia jest fiord Geirangerfjord – znajduje się on na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kochasz wspinaczkę górską? Odwiedź rejon miasta Stryn. Możliwe atrakcje: wspinaczka lodowa, rafting. Przed wyjazdem zakup dobre ubezpieczenie uwzględniające uprawianie sportów.

Lodowiec Jostedalsbreen. Osobom nie mającym doświadczenia na takim terenie polecam zainwestować w przewodnika. Koniecznie!

Zorza polarna – zwłaszcza w północnej części kraju. Natura bywa nieobliczalna, zorzy możesz się spodziewać w każdym momencie – bądź czujny.


Podpis

Potrzebujesz atrakcyjnych tekstów o turystyce? Napiszę wszystko. Dobry copywriter.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.