Pola Elizejskie – reprezentacyjna ulica Paryża

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: MrToutLeMonde

Czytano: 595 razy | Kategoria: Ciekawe miejsca | Ilość słów: 614 | Data: 04.12.12 | 0 komentarzyKażde duże miasto posiada swój reprezentacyjny obszar, z którym kojarzy się ono turystom i który wyróżnia je spośród masy pozostałych metropolii świata. W przypadku stolicy Francji jest wiele takich miejsc, a wśród nich jest bez wątpienia jedna z najpopularniejszych alei świata, Avenue des Champs-Élysées.


Popularnie zwana Polami Elizejskimi aleja powszechnie uważana jest za najbardziej reprezentacyjny rejon paryskiej metropolii. To właśnie tu mieszczą się siedziby największych firm, ekskluzywne sklepy z markową odzieżą i nowoczesnymi gadżetami, drogie salony samochodowe, a także prestiżowe hotele, restauracje i lokale rozrywkowe, jak na przykład sławny na całym świecie kabaret Lido. Aleja Pól Elizejskich jest także bardzo istotnym szlakiem komunikacyjnym – składa się ona bowiem z sześciu pasów ruchu przeznaczonych dla samochodów (po trzy na każdą ze stron), a jej długość wynosi dokładnie 1910m. Niniejsza miejska arteria łączy Plac Zgody (Place de la Concorde) z jednym z najbardziej znanych zabytków Paryża, z Łukiem Triumfalnym.

Reprezentacyjne walory Alei Pól Elizejskich doceniane są w przypadku organizowania obchodów państwowych świąt oraz innych doniosłych uroczystości. Przykładowo, 14 lipca każdego roku na okoliczność La Fête Nationale, a więc narodowego święta Francji, przez Pola Elizejskie przechodzi huczna defilada wojskowa, a sama aleja przybiera na ten czas niebiesko-biało-czerwone barwy. Tradycyjnie od 1975 r. na Polach Elizejskich kończy się także rywalizacja kolarzy biorących udział w corocznym wyścigu Tour de France. Generalnie nie jest rzadkim zjawiskiem wyłączenie opisywanej arterii z ruchu, zwłaszcza w sezonie letnim. Dość często odbywają się bowiem na jej terenie różnego rodzaju wystawy i imprezy okolicznościowe. Ponadto nieopodal niniejszej alei można odnaleźć kolejne dwa charakterystyczne zabytki Paryża, którymi są postawione na okoliczność Wystawy Światowej z 1900 r. pałace: „Wielki” (Grand Palais) i „Mały” (Petit Palais). Na terenie tychże budynków prezentowane są różnego rodzaju wystawy artystyczne, z których zresztą Paryż jest słynny na całym świecie.

Należy zaznaczyć, iż nie od zawsze obszar dzisiejszych Pól Elizejskich posiadał właściwości reprezentacyjne. Do 1616 r. albowiem znajdowały się na nim… pola uprawne. Dopiero Maria Medycejska, ówczesna królowa Francji, nakazała poprowadzić w tym miejscu drogę wysadzaną drzewami, którą to drogę następnie w roku 1640 przedłużono, tak aby prowadziła od Luwru do dzielnicy Les Tuileries. W 1724 r. po raz kolejny wydłużono ulicę stanowiącą pierwowzór dzisiejszych Pól Elizejskich – tym razem do ówczesnego Placu Gwiazdy (dzisiejszego Placu im. Charlesa de Gaulle’a). Wówczas zaczął postępować szybki rozwój okolicznego rejonu, który w krótkim czasie stał się popularnym miejscem spacerowym i spotkaniowym arystokratycznej części mieszkańców dawnego Paryża. Integralną częścią stolicy Francji Pola Elizejskie stały się jednakże dopiero w roku 1828, kiedy to włączono je do granic miejskich paryskiej aglomeracji. W tym okresie poszerzono także niniejszą arterię o chodniki, a także wyposażono ją w sztuczne oświetlenie i estetyczne fontanny. Od tego czasu modernizowano Aleję Pól Elizejskich jeszcze kilkanaście razy – ostatni raz do tego doszło w roku 1993, a zakończone wówczas prace dotyczyły poszerzania i renowacji chodników.

Zamykając rozważania na temat jednej z najbardziej znanych na świecie alei, warto zastanowić się nad tym, skąd właściwie wzięła się jej nazwa… Otóż w mitologii greckiej Elizjum było tą częścią Hadesu, czyli podziemnego świata przeznaczonego dla spoczynku ludzkich dusz, która była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla dusz dobrych ludzi. Innymi słowy, utożsamiano Elizjum z wiecznym spokojem i pośmiertną szczęśliwością – ze stanem ducha pozbawionym doczesnych trosk i dojmujących zmartwień. Biorąc pod uwagę rangę Alei Pól Elizejskich w dzisiejszych czasach, bez wahania można stwierdzić, że dobór nazwy był jak najbardziej trafny.
Podpis

Paryż zdjęcia


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.