Wyspy zatoki Kvarner

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: mysta_b

Czytano: 480 razy | Kategoria: Ciekawe miejsca | Ilość słów: 684 | Data: 15.01.14 | 0 komentarzyRegionu Kvarneru składa się z trzech regionów geograficznych -wybrzeża Chorwacji (wybrzeże pod masywem górskim Velebit), Wyspy zatoki Kvarner- Krk, Rab, Lošinj i Cres oraz północno-wschodnie wybrzeże Istrii, a także górzysty region Gorski Kotar. Zawiera on również północną część wyspy Pag.


Siedzibą administracji regionu Kvarner jest miasto Rijeka, która zawdzięcza swoją architekturę silnym wpływom węgierskim, podczas gdy wyspy przez wieki były pod wpływem Wenecjan.


Położony w doskonałej lokalizacji na północy Adriatyku, Kvarner jest chroniony przez trzy pasma górskie: Velebit od północnego- wschodu, Gorski Kotar od północy i Ucka od zachodu. Panujący tu łagodny klimat sprawił, że rosną tu bardzo zróżnicowane gatunki roślin. Pośród lasów oleandrowych i kasztanowych rosną mandarynki, kiwi i cytryny.

U wybrzeża Zatoki Kvarner znajdują się trzy wyspy: Krk, Cres, Losinj i Rab. Roślinność na wyspach jest jeszcze bardziej zróżnicowana. Oliwki i figi rosną poskręcane przez stare kamienne mury, lasy z ogromnymi sosnami wydają się dotykać słońca, a starożytne fortece wtopiły się w architekturę małych wiosek rybackich. Wyspa Krk jest najczęściej odwiedzaną z wysp Kvarneru, ponieważ jest łatwo dostępna przez most. Cres, Losinj i Rab posiadają swój własny urok i są rzadziej odwiedzane, dzięki czemu dają szansę na znalezienie samotnej plaży tylko dla siebie.

Wyspy Losinj i Cres połączone są mostem. Jak na ironię, w czasach starożytnych była to jedna wyspa, która 1600 r p.n.e. została podzielona przez Ilirów, którzy wykopali kanał w celu lepszej nawigacji dla swoich statków. Dużo mniej turystyczne niż inne wyspy Kvarneru zasługują jednak na odwiedzenie, nie tylko ze względu na panujący tu spokój.

Z wyłączeniem miast Cres, Mali Losinj i Veli Losinj na wyspie znajduje się kilka bardzo małych miejscowości - w większości zamieszkuje je mniej niż 100 mieszkańców. Chociaż istnieją od starożytności, architektura i charakter tych miast są w dużej mierze typowo weneckie. Cres i Veli Losinj są dość małymi portami, natomiast Mali Losinj, położony w naturalnej zatoce, jest na tyle dużym portem, aby przyjąć statki.

Wyspa Rab jest bardzo odmienna od wszystkich wysp Chorwacji. Jeśli patrzy się na nią z lądu, jej wschodnia strona wydaje się nie mieć żadnej roślinności! Daje to dość surowy obraz, ale w rzeczywistości jest coś niesamowicie magnetycznego w tej wyspie, zwłaszcza w godzinach wieczornych, kiedy promienie zachodzącego słońca „malują” jej gołe skały na kolor różowy. Co ciekawe, po drugiej stronie wyspy, zachodniej można znaleźć mnóstwo bardzo zróżnicowanej roślinności, a ziemia jest tu bardzo żyzna. Winogrona, oliwki, migdały i cytryny rosną tu, jak nigdzie indziej na chorwackim wybrzeżu. Stolicą wyspy jest miasto Rab, piękne średniowieczne miasto z ogromną liczbą wież kościelnych.

Wyspa Krk jest największą wyspą na Adriatyku i najczęściej odwiedzaną z wysp Kvarneru- głównie dlatego, że jest dostępna z lądu przez most. Most jest na północnym krańcu wyspy i łączy się z lądem na południu Kraljevicy. Decydując się na wakacje w Chorwacji na wyspie Krk, zdecydowana większość turystów przybywa na jej południową stronę. Miasto Krk i Baska są najbardziej popularnymi miejscami. Kilkakrotnie podbite i niszczone w starożytności miasto Krk, obecny swój wygląd zawdzięcza Wenecjanom, którzy przebudowali je w XII wieku. Jak wiele starych miast chorwackich ulice są wyłożone białymi płytami , które przez lata zostały wypolerowane i wygładzone – podczas deszczu trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż kamienie mogą być bardzo śliskie. Przepiękna Katedra Uznesenja, zbudowana została w 1188 na miejscu pozostałości rzymskiej osady. Do dziś można jeszcze zobaczyć łaźnie rzymskie i bazylikę. Zamek z czasów Weneckiej Republiki, z XVI wieku pozostał nienaruszony i jest regularnie wykorzystywany do organizacji koncertów na świeżym powietrzu. Ciekawym obiektem jest zegar miejski położony w centrum miasta, Vela Placa, który został zbudowany w XVI wieku. Jego oryginalność polega na tym, iż pokazuje 24 godziny - południe pokazuje na górze, ale północy jest określona na dole zegara!
Podpis

mysta_b


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.