Zakopane zaprasza turystów.

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: interface1

Czytano: 417 razy | Kategoria: Góry | Ilość słów: 380 | Data: 18.09.12 | 0 komentarzyCeprów w Zakopanem nie brakowało nigdy. Określenie, którym dzisiaj górale żartobliwie określają turystów powstało najprawdopodobniej w końcówce XIX wieku, w czasie budowy linii kolejowej do Zakopanego. Budowniczowie kolejowi, którzy mieszkali u górali po raz pierwszy zostali tak przez nich nazwani.


Później miano cepra przysługiwało osobie, która w góry ruszała bez odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. Dzisiaj określa się tym mianem każdego przybysza, który na Podhalu szuka odpoczynku.

Właśnie mianem „ceperskiego” nazwano nowy szlak turystyczny na Paśmie Gubałowskim, który umożliwia zwiedzanie najpiękniejszych i łatwo dostępnych okolic Zakopanego, z których roztacza się przepiękna panorama Tatr. Dla właścicieli hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater każda atrakcja jest ważna. Inwestycje turystyczne ostatnich lat sprawiły, że noclegi w Zakopanem i najbliższych jego okolicach można znaleźć niemal zawsze. Wszelkie atrakcje ściągające turystów zawsze są w Zakopanem mile widziane.

Szlak Ceperski tworzy pięć tras o różnej trudności. Każda z nich bierze swój początek przy popularnych stacjach narciarskich: przy stacji kolejki na Gubałówkę, na Harendzie i na Polanie Szymoszkowej. Turyści mogą wypożyczyć rowery, które wyciągiem można wwieźć na Gubałówkę. Przy wejściu na trasy można również wypożyczyć kijki do nordic walking. Władze miasta liczą, że tego typu inicjatywy ściągną do Zakopanego nowych turystów. Noclegi w Zakopanem czekają na nich w hotelach, pensjonatach czy domach góralskich. Ceperski szlak warto odwiedzić zwłaszcza wczesną jesienią, kiedy kończą się wakacyjne tłumy i można obserwować kolory złotej jesieni.

Zakopane stało się ofiarą własnego powodzenia. Bywanie na Krupówkach było jedną z oznak statusu społecznego. Aktorzy, dziennikarze, znani sportowcy i różnego rodzaju celebryci bywali regularnie w Zakopanem. To dla nich powstawały coraz bardziej luksusowe hotele i pensjonaty. O tanie noclegi w Zakopanem było coraz trudniej.

Dzisiaj okazuje się, że znany kurort, mający ambicję zostania górską stolicą Polski, nie ma oferty dla narciarzy. Zadeptywany latem,  pustoszeje zimą. W czasie, w którym większość górskich miejscowości tętni życiem i zarabia krocie,  zakopiańskie, luksusowe hotele świecą pustkami. Turyści wolą niższy standard za dużo niższe pieniądze i dlatego wybierają konkurencyjne oferty południowych sąsiadów. A w samym Zakopanem hotelarze zarzucają władzom, że mało promują kurort i zastanawiają się nad przyszłością.
Podpis

Zakopane pokoje gościnne


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.