Zielone szkoły: jak je zorganizować, żeby było bezpiecznie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: sowa

Czytano: 605 razy | Kategoria: Porady i opinie | Ilość słów: 433 | Data: 21.02.14 | 0 komentarzyTak zwane zielone szkoły, są od lat bardzo popularnymi formami zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, podczas roku szkolnego. Najczęściej propozycja wyjazdu wychodzi ze strony kadry nauczycielskiej i i to właśnie nauczyciele biorą na siebie ciężar zorganizowania wyjazdu.


Zielone szkoły to nie tylko wygodne zakwaterowanie i smaczne wyżywienie, ale przede wszystkim ciekawy program integrujący.


Kto może zostać organizatorem

Często nauczyciele chcieliby mieć parę chwil wytchnienia i skorzystać z wypoczynku na równi z młodzieżą, nie musząc zajmować się sprawami organizacyjnymi. Dlatego coraz częściej szkoły   szukają firm organizujących tego rodzaju imprezy. Zielone szkoły zorganizowane przez konkretną firmę, to nie tylko gwarancja świetnej rozrywki dla dzieci, ale również atrakcyjny wypoczynek dla pedagogów. Każdej grupie zostaje przydzielony opiekun-pilot na całą trasę, a nauczyciele otrzymują cały program przedsięwzięcia, z planem zajęć na wszystkie dni wycieczki. Nie ma tu miejsca na przypadek, opóźnienia, czy wizytowanie niesprawdzonych obiektów. Podczas takiego wyjazdu, obowiązują również znacznie podwyższone standardy bezpieczeństwa.

Dość trudno znaleźć dobre firmy organizujące zielone szkoły, ale nie warto ustawać w poszukiwaniach. Rynek jest wymagający –  za każdym razem należy przygotować inną ofertę, uwzględniając życzenia grupy i nauczycieli. Niestety, dużo wycieczek odbywa się na zasadach niezgodnych z prawem, gdzie organizatorem jest nauczyciel. To prawda, że organizatorem wycieczki szkolnej może być szkoła, ale tylko w trakcie trwania roku szkolnego. Każdy organizator powinien mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne oraz posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych – stosowne upoważnienia można zweryfikować w Urzędzie Marszałkowskim w danym województwie.


Zabawa i nauka o świecie

Zielone szkoły kiedyś kojarzyły się głównie z nauką poza szkołą, natomiast teraz pod tym pojęciem mieści się raczej integracja, połączona z poznawaniem świata (zwiedzanie zabytków, interesujące warsztaty). Z łask wypadły, popularne niegdyś, wykłady z ekologii czy historii. Teraz stawia się raczej na dynamiczne przyswajanie wiedzy, czyli rajdy terenowe o tematyce historycznej czy warsztaty twórcze (ceramika, jazda konna lub wspinaczka). Na zielone szkoły najczęściej wyjeżdżają uczniowie z dużych miast. W małych miejscowościach zwyczaj ten nie jest często praktykowany – największą przeszkodą jest brak pieniędzy. Zwyczajowo wyjeżdżają dwie równoległe klasy z danej szkoły, a wycieczka przeważnie trwa od 3 do 5 dni. Najczęściej  tego rodzaju wypoczynek planuje się i rezerwuje już jesienią, natomiast sam wyjazd ma miejsce w maju i czerwcu , kiedy nadchodzi czas egzaminów maturalnych. Obok zielonych szkół, coraz częściej słyszy się termin „błękitne szkoły” – czyli wypoczynek pod żaglami i „białe szkoły” – na nartach czy łyżwach.

Zielone szkoły są organizowane przez biuro podróży EHSchool

 

 

 


Podpis

EHSchool


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.