Czy klimatyzacja jest zdrowa?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Szczotka

Czytano: 479 razy | Kategoria: Zdrowie i uroda | Ilość słów: 298 | Data: 08.05.13 | 0 komentarzyW upalne dni każdy marzy o cieniu i zimnym napoju w ręce... Nieszczęśnicy, którzy muszą pracować w czasie wakacji liczą na to, że biuro będzie klimatyzowane. Klimatyzacja ułatwia życie – ma jednak i wady.


Klimatyzacja zapewnia komfort pracy, gdy za oknem panuje upał. Różnice temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz stanowią jednak główny powód kontrowersji. Czy klimatyzatory rzeczywiście są bezpieczne dla zdrowia? Ci, którzy regularnie przebywają w chłodnym pomieszczeniu i wychodzą później na dwór, wiedzą jak łatwo o przeziębienie czy chore gardło.

 Zbyt suche powietrze

Takie dolegliwości są również skutkiem zmniejszonej wilgotności powietrza w pokojach, gdzie umieszczone są klimatyzatory. Wysuszenie powietrza powoduje osłabienie gardła – nawet wtedy, gdy jest ciepło. W miejscach, gdzie korzysta się ze sprzętów takich jak komputery wilgotność dodatkowo spada – jest to odczuwalne. Skóra staje nieprzyjemnie się sucha i napięta. Wychłodzone pomieszczenie z czasem może stać się więc powodem do osłabienia organizmu i nadwrażliwości układu oddechowego. Podwyższona elektrostatyczny w pomieszczeniu powoduje, iż na powierzchniach częściej osiada kurz.

430_3140060.JPG

 Regularna wymiana filtrów

W miejscu, gdzie panuje duchota praca jest równie trudna. Komfort termiczny to zdecydowana zaleta klimatyzacji. Aby była ona mniej szkodliwa, należy jednak bezwzględnie pamiętać o systematycznej kontroli urządzenia. To ważne zwłaszcza dla osób cierpiących na astmę czy alergie – drobnoustroje i kurz, który usadza się w klimatyzatorze mogą być szkodliwe. Niewymieniane filtry stają się domem dla bakterii i grzybów, a te jak łatwo można się domyśleć, mogą się szybko rozprzestrzenić. Przewody wentylacyjne są idealne do rozmnażania się organizmów, które nie będą widoczne gołym okiem. Dla kogoś, kto nie toleruje zarodników, pleśń w klimatyzatorze może być zabójcza! Montaż klimatyzatorów jest prosty – aby służyły one w odpowiedni sposób należy pamiętać o ich czyszczeniu.
Podpis

Lubiąca ciepło


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.