Jak bezpiecznie się opalać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bunitas

Czytano: 1429 razy | Kategoria: Zdrowie i uroda | Ilość słów: 352 | Data: 22.06.15 | 0 komentarzyWówczas, gdy w grę wchodzi opalanie się, przedstawiciele świata medycyny potrafią być nieubłagani i często powtarzają, że najbardziej bezpieczne jest unikanie kąpieli słonecznych. Czy jednak rezygnacja z nich jest jedynym rozwiązaniem?


Wiele wskazuje na to, że organizm nie poniesie aż tak znaczących strat pod warunkiem, że będziemy opalać się w sposób odpowiedzialny.

Znaj swój czas
Kiedy najlepiej wybrać się na plaże? Teoretycznie, mamy do czynienia z pytaniem, na które istnieje tylko jedna dobra odpowiedź, jeśli bowiem chcemy skorzystać z dobrodziejstw promieni słonecznych, najlepiej zrobić to wtedy, gdy są one najbardziej intensywne. Niestety, właśnie ten silnie zakorzeniony mit jest uważany przez lekarzy za szczególnie niebezpieczny. Nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a wiele kobiet zawdzięcza mu bardzo groźne poparzenia słoneczne i zmiany skórne, które nie mają nic wspólnego z piękną opalenizną. Jeśli zatem opalanie ma być i bezpieczne i skuteczne, na plaży powinniśmy pojawiać się przed godziną jedenastą albo już po godzinie piętnastej. W okresie pomiędzy jedenastą i piętnastą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaszycie się w cieniu.

Mądrze korzystaj z kremów z filtrem
Na początku dwudziestego pierwszego wieku obalono w końcu mit mówiący o tym, że kremy z wysokim filtrem uniemożliwiają opalanie, a tym samym nie warto ich stosować. Nie oznacza to jednak, że o kremach wiemy już wszystko. Wiele osób zapomina o tym, że pierwsza warstwa kremu powinna zostać nałożona z pewnym wyprzedzeniem, najlepiej na pół godziny przed pojawieniem się na plażę, w innym przypadku bowiem ochrona przed niebezpiecznym promieniowaniem będzie niedoskonała. Nie wolno też zapominać o tym, że kremy, bez względu na to, co twierdzi na ten temat ich producent, powinny być nakładane natychmiast po wyjściu z wody.

Uważaj na leki

Z poparzeniami słonecznymi zmagają się jednak nawet te osoby, które rygorystycznie przestrzegają zasad bezpiecznego opalania. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że winę za taki stan rzeczy bardzo często ponoszą leki, sprawcami problemów są przy tym nawet te preparaty, które są wydawane bez recepty. Szczególną ostrożność powinni zatem zachować cukrzycy, choć niebezpieczne bywają również leki moczopędne i niektóre antybiotyki.


Podpis

Przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego chroni Beta-Karoten.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.