Badania prenatalne w ciąży

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: klaudynka

Czytano: 454 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 360 | Data: 26.01.12 | 0 komentarzyCiąża to czas, kiedy organizm daje przyszłym matkom rozmaite sygnały – jedne okazują się być niegroźne, inne być może oznaczają zagrożenie. Niepokoje związane z prawidłowym rozwojem dziecka pojawiają się zwykle podczas pierwszej ciąży.


Nie da się ich jednak uniknąć również później, zwłaszcza, gdy kobieta zachodzi w ciążę około 40 roku życia. Wtedy też zaleca się, aby przeprowadzić badania w ciąży. Czym są i czy mogą zagrażać ciąży?

Badania prenatalne pozwalają na wykrycie wad wrodzonych u dziecka nawet we wczesnej fazie jego rozwoju. Zaleca się ich przeprowadzenie zwłaszcza kobietom, u których jest większe zagrożenie wadami genetycznymi (występowały wcześniej w rodzinie matki lub ojca, kobieta wcześniej urodziła dziecko z chorobą genetyczną) oraz u tych, które zaszły w ciążę powyżej 35. roku życia. Badania pozwalają na wcześniejsze wykrycie rozmaitych wad, ale przede wszystkim ich leczenie. Zapewniają również spokój rodzicom – ich przeprowadzenie pomoże stwierdzić, czy jakiekolwiek wady w ogóle występują.

Na temat badań prenatalnych zdania są podzielone. Związane jest to głównie z dość małą wiedzą na ich temat, przez co istnieje przeświadczenie, że są one niebezpieczne i mogą uszkodzić płód. Jeśli podzielimy badania na nieinwazyjne i inwazyjne, to okaże się, że w przypadku tych pierwszych niebezpieczeństwa w ogóle nie ma, a w przypadku drugich wynosi ono od 0,5 do 1%.

Wśród badań nieinwazyjnych wyróżnia się USG genetyczne, które polega na wykryciu nieprawidłowości w budowie płodu. Różnica między USG genetycznym a zwykłym polega na czułości aparatury do badania. Test PAPP-a również należy do kategorii badań nieinwazyjnych i polega na przeprowadzeniu USG, wywiadzie lekarskim i analizie krwi, co pozwala na wykrycie chorób genetycznych. Także test potrójny jest w stanie wykryć nieprawidłowości w rozwoju płodu, a polega na wywiadzie lekarskim, analizie krwi pod kątem alfafetoproteiny, hCG i estradiolu.

Do badań inwazyjnych zaliczamy amniopunkcję, gdzie wykorzystuje się USG oraz wykonuje analizę płynu owodniowego pobranego z pęcherza płodowego. Biopsja trofoblastu polega na pobraniu kosmówki za pomocą igły, którą poddaje się analizie biochemicznej DNA. Kordocenteza to pobranie krwi z żyły pępowinowej, którą poddaje się analizie cytogenetycznej z zaznaczeniem, że podlegają jej białe krwinki.
Podpis

Klaudia W. - redaktorka


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7019
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.