Czym zajmuje się ortopeda?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Portosto

Czytano: 4056 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 684 | Data: 09.01.14 | 0 komentarzySkładanie złamanych rąk i nóg, leczenie stawów, amputacje… To tylko niektóre z licznych zadań, jakie w swej codziennej pracy wykonuje ortopeda. O tym, co jeszcze znajduje się w zakresie tej dziedziny medycyny oraz jak chronić się przed osteoporozą i urazami kończyn - w poniższym artykule.


Kim jest ortopeda?

Ortopeda to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z narządem ruchu - konkretnie szkieletem (z wyłączeniem kości czaszki), układem więzadłowo – stawowym, a także uszkodzeniami mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Specjalizację z ortopedii i traumatologii w Polsce można rozpocząć po ukończeniu podyplomowego stażu lekarskiego.

Jakie schorzenia leczy ortopeda?

Wbrew pozorom do ortopedy udają się nie tylko osoby z urazami kości i stawów, złamaniami kończyn oraz ich następstwami. Ortopeda specjalizuje się również w diagnozowaniu i leczeniu różnego rodzaju gruźlic: kostno - stawowej, kręgosłupa oraz stawów (biodrowego i kolanowego). Do tego specjalisty udają się także pacjenci z zaburzeniami czucia, napięcia mięśniowego czy ruchowego. To ortopeda dokonuje amputacji kończyn w razie potrzeby. Zajmuje się też wadami wrodzonymi, takimi jak kręcz karku, rozszczep kręgosłupa, wrodzona dysplazja stawu biodrowego, wrodzone skrzywienia kręgosłupa (kifoza, lordoza, skolioza) oraz zespołem Klippla – Feila, czyli wrodzonymi zrostami kręgów (najczęściej szyjnych), co objawia się ograniczeniem ruchomości danego odcinka kręgosłupa. Do ortopedy zgłaszają się również osoby zmagające się z osteoporozą czy reumatyzmem. Należy również udać się do tego specjalisty, gdy mamy problemy z chodzeniem lub na przykład częste bóle kręgosłupa. Liczne schorzenia, które wymagają interwencji ortopedy, pojawiają się też niestety u dzieci. Im szybciej zostaną one wykryte, tym większa szansa na ich całkowite wyleczenie.

Zima i kolejki w gabinetach ortopedycznych

Śliskie chodniki, zamarznięty na powierzchni drogi śnieg… wszystko to zdecydowanie zwiększa ryzyko upadków i urazów, zwłaszcza u osób starszych, których kości nie są już tak mocne jak u młodych ludzi. Na złamania i zwichnięcia są narażeni także narciarze, którzy wcześniej odpowiednio nie przygotują się do sezonu. A wystarczy przecież jazda na rowerze w lecie i wzmacnianie mięśni ud, by skutecznie uchronić się przed niechcianą kontuzją na stoku i oszczędzić sobie czekania w kolejce do ortopedy. Najczęstszymi dolegliwościami, z którymi zgłaszają się do gabinetów ortopedycznych amatorzy sportów zimowych, są urazy stawu barkowego i kolanowego, problemy z nadgarstkiem i ręką oraz pasem biodrowo – piszczelowym. Najbardziej niebezpieczną kontuzją jest uraz kolana z uszkodzeniem więzadeł. Jego konsekwencją jest długa rehabilitacja, która - najczęściej - nie gwarantuje, że kolano powróci do dawnej sprawności. Dlatego należy o siebie dbać i odpowiednio przygotowywać się nie tylko do sezonu narciarskiego, ale czasem nawet do zimowych spacerów po parku. 

Największy wróg kości - osteoporoza

Osteoporoza jest jednym z najczęstszych schorzeń układu szkieletowego, z którym borykają się pacjenci odwiedzający gabinety ortopedyczne. Najmocniejsze kości posiadają ludzie w wieku 20 – 25 lat. Około 35. roku życia masa kostna zaczyna się stopniowo zmniejszać, przez co ryzyko urazów i złamań jest znacznie wyższe. Demineralizację kości przyspiesza palenie papierosów, zbyt mało wapnia i witaminy D w organizmie, picie dużej ilości kawy i nadużywanie alkoholu. Osteoporozie u kobiet sprzyjają również częste porody i menopauza, która pojawiła się szybciej. Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się osteoporozy i zakończenia, z pozoru niewinnego, upadku złamaniem, które - jak wiadomo - goi się wolniej u osób w tzw. podeszłym wieku? Przede wszystkim należy jeść bogate w wapń produkty mleczne, a także dostarczać organizmowi witaminy D w naturalnej formie, na przykład podczas przebywania przez 30 minut na słońcu. Oprócz słonecznych kąpieli, wskazane jest także spożywanie ryb.

Ortopeda jest specjalistą, do którego zgłaszają się z problemami osoby w różnym wieku. Najczęściej są to urazy czy złamania, jednak nie brakuje też schorzeń nieco rzadziej spotykanych. We wszystkich przypadkach ortopeda stosuje odpowiednie leczenie zachowawcze przynosząc ulgę cierpiącemu ból pacjentowi. 

 

--

Tekst powstał przy współpracy ze Szpitalem Medicover
Podpis

Medicover


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.