Internetowy rynek suplementów diety a apteka internetowa

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: olecki

Czytano: 461 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 318 | Data: 21.03.12 | 0 komentarzySpecjaliści analizujący rozwój rynku farmaceutycznego w Polsce oceniali, że w latach 2011 – 2012 potencjał największego rozwoju związany jest z segmentem suplementów diety. Zakładano generalny spadek dynamiki wzrostu na rynku aptecznym.


Nikt nie przewidział co prawda załamania na rynku leków refundowanych, które wywołane było zamieszaniem związanym z Ustawą Refundacyjną. Nie mniej zakładano mniejsze wzrosty zarówno dla leków refundowanych jak również leków na receptę nie objętych refundacją. Eksperci zakładali także znaczne osłabienie na rynku produktów OTC. Rynek suplementów diety miał się rozwijać w tempie 9-15 procent rocznie.

aptekainternetowa.jpgTakie sygnały są niezwykle ważne dla sieciowej farmacji. Każda apteka internetowa największe obroty generuje poprzez sprzedaż produktów OTC oraz suplementów diety. Zawirowania i niejednoznacznie sformułowane prawo spowodowały, że większość aptek w sieci zrezygnowała ze sprzedaży leków na receptę. Rx-y są nadal oferowane jedynie przez takie firmy jak apteka internetowa i-apteka.pl, lecz nawet tutaj nie kupimy leku objętego refundacją. 

Raport firmy PMR Publications zakładał, że w 2012 roku rynek suplementów diety osiągnie sumę 2,5 miliarda złotych. Największy wpływ na decyzje zakupowe Polaków będzie miał proces starzenia się społeczeństwa, wzrost zainteresowania samodzielnym leczeniem, moda na zdrowy styl życia i odpowiedni wygląd zewnętrzny, zainteresowanie produktami ziołowymi i naturalnymi. Niezależnie od kryzysu finansowego i spadku możliwości nabywczych konsumentów, wydatki na suplementy diety nie będą ograniczane w sposób wpływający na dynamikę wzrostu sprzedaży.

Nie są dostępne opracowania, które pokazywałyby, jaką część obrotów internetowych aptek stanowią suplementy diety. Obserwując katalog produktów, który przedstawia jakakolwiek internetowa apteka nie trudno zauważyć, że tego typu specyfiki stanowią około 70 procent oferty. Dobre prognozy dla tego segmentu rynku mogą okazać się zbawienne dla aptek funkcjonujących w internetowej przestrzeni. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok będzie dla nich prawdziwym egzaminem. Przetrwają jedynie firmy cieszące się naprawdę dużym zaufaniem klienta.
Podpis

Radosław Kozub (www.i-apteka.pl)


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7019
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.