Jakie uzupełnienie brakujących zębów wybrać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Bartek

Czytano: 486 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 399 | Data: 19.03.14 | 0 komentarzyPiękny uśmiech jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. I chociaż właściwa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają zwykle cieszyć się pełnym uzębieniem aż do późnej starości, to zdarza się, że z pewnych przyczyn tracimy nasze zęby przedwcześnie.


implanty_stomatologiczne.jpg

Może się tak stać na skutek uszkodzeń mechanicznych bądź różnych chorób. Na szczęście współczesna protetyka pozwala szybko i łatwo te braku uzupełnić, wykorzystując do tego tradycyjne protezy, mosty bądź implanty zębów.

Protezy - tanie, ale czy dobre?

    Protezy to najpowszechniejsza i najstarsza metoda uzupełniania brakujących zębów. Możemy zdecydować się tutaj na protezy ruchome, które w dowolnym momencie można wyciągnąć z jamy ustnej, oraz protezy stałe, do których usunięcia niezbędna jest już interwencja dentysty. Pierwsze wyjście jest oczywiście najtańsze i najmniej skomplikowane, ale - podobnie jak i wyjście drugie - posiada sporo wad. Główną z nich jest niewygoda. Dlatego pacjenci, którzy chcą cieszyć się pełnym komfortem i zapomnieć o problemach z uzębieniem, powinni traktować tę metodę raczej jako ostateczność.

Rozwiązanie numer dwa: mosty
    Kolejnym sposobem na uzupełnienie luki w łuku zębowym może być most protetyczny. Składa się on z koron, osadzonych na zębach pacjenta, zwanych zębami filarowymi. Podczas przeżuwania cała siła przenoszona jest na zęby filarowe, jednak zawsze istnieje ryzyko przeciążenia, prowadzące nawet do ich rozchwiania. Jeśli pacjent zdecyduje się na to rozwiązanie, warto, aby w przypadku odcinka przedniego jamy ustnej wybrał mosty pełnoceramiczne, dające najlepszy efekt wizualny. Tańsze mosty metalowo-porcelanowe powinny być stosowane jedynie w mniej widocznym odcinku bocznym.

Korony poprawią estetykę
    Jeżeli dysponujemy własnymi zębami, które są jednak przebarwione, nadłamane bądź zbyt mocno wypełnione plombami, możemy zdecydować się na korony. Są one mocowane na naturalnym korzeniu zęba i przylegają do niego na tyle mocno, że zapobiegają próchnicy i ograniczają ryzyko infekcji. Do wyboru mamy korony wykonane z przeróżnych metali oraz korony porcelanowe, najlepiej imitujące naturalny wygląd zęba.

Na brak pojedynczych zębów – implanty
    Najbardziej zaawansowanym i dającym najlepsze efekty rozwiązaniem są oczywiście implanty stomatologiczne. Wykonane z tytanu bądź cyrkonu, zastępują naturalny korzeń zęba i stanowią podporę dla koron, protez i mostów. Pozwalają one na odtworzenie funkcji utraconego uzębienia oraz dają największy komfort użytkowania. Choć rozwiązanie to jest najdroższe i wymaga dłuższego zabiegu chirurgicznego, to przynosi jednak najbardziej satysfakcjonujące efekty.


Podpis

Niepubliczny ZOZ "Medyk Dent"
ul. Sienkiewicza 4
63-400 Ostrów Wielkopolski


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.