Kriogenika – rys historyczny

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Justyna

Czytano: 856 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 316 | Data: 25.07.12 | 0 komentarzyInstalacje kriogeniczne są obecnie bardzo popularne i znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach wiedzy i przemysłu. Początki kriogeniki datuje się na lata 1877 kiedy Pictet w Szwajacarii i Caillelet we Francji uzyskali temperaturę zbliżoną do około 90K.


W następnym roku ci sami naukowcy uzyskali temperaturę azotu zbliżoną do około 77K. Pierwszego pełnego skroplenia powietrza i jego składników dokonali Polacy Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski.

Poprzez odparowanie tlenu pod obniżonym ciśnieniem udało im się uzyskać temperaturę 55K. W 1898 roku Jamesowo Dewarowi udało się uzyskać skroplony wodór o temperaturze 20,3K. Aparat Dewara składał się z naczynia, o podwójnych ścianach, spomiędzy których zostało usunięte powietrze. Naczynie to nazywa się naczyniem Dewara lub po prostu termosem. W 1932 roku Kammerlingh Onnes-Keesom  uzyskał temperaturę 0,71K helu. Z kolei jeżeli chodzi o same instalacje kriogeniczne , to pierwsza była instalacja, służąca do rozdziału tlenu na techniczny azot i tlen. Została skonstruowana w 1895 roku przez Carla von Linde. Składała się ona z pojedynczej kolumny rektyfikacyjnej połączonej z wymiennikiem ciepła i zaworem dławiącym. Obecnie nie jest ona już stosowana ze względu na to, że nie można było dzięki niej uzyskać gazów o dużym stopniu czystości. W odpadowym azocie pozostawała spora zawartość tlenu.

Zastąpiła ją instalacja z podwójną kolumną Lindego. Zastosowano w niej dwie kolumny zwarte ze sobą w ten sposób, że skraplacz kolumny dolnej (w której jest większe ciśnienie) ogrzewa parowacz kolumny górnej.  Dzięki odpowiedniemu dobraniu ciśnień w obu kolumnach można uzyskać sytuację taką, że temperatura wrzenia tlenu pod ciśnieniem w górnej kolumnie jest niższa niż temperatura skraplania azotu pod ciśnieniem w dolnej kolumnie. Kolejne technologie pozwoliły też na wyizolowanie z powietrza poza tlenem i azotem również argonu. Pozwoliło to na uzyskanie tlenu i azotu o dużym stopniu czystości, a także wyizolowanie argonu, który jest ważnym gazem technicznym, stosowanym np. w spawalnictwie.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.