Krioterapia - co to takiego?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gryzipiorek

Czytano: 632 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 406 | Data: 17.05.12 | 0 komentarzyJeżeli do tej pory zimno kojarzyło ci się wyłącznie negatywnie, to powinieneś zmienić zdanie. Niskie, a nawet bardzo niskie temperatury, odpowiedni użyte, maja zastosowanie lecznicze. I chociaż zamrożenie tkanek brzmi groźnie, to w rzeczywistości może mieć zbawienny wpływ na zdrowie.


Krioterapię nazywa się także leczeniem zimnem. Polega na bodźcowym zastosowaniu bardzo niskich temperatur, przeważnie poniżej 100 stopni Celsjusza poniżej zera. Krioterapię dzieli się na miejscową oraz ogólną. Ten drugi rodzaj terapii działa na ciało „kompleksowo”, bo pacjent wchodzi do komory kriogenicznej, gdzie panuje niska temperatura. Każdy musi obowiązkowo ubrać rękawiczki, skarpetki oraz czapkę, ale nie ubranie, tylko bawełnianą bieliznę. Nie istnieje ryzyko zamrożenia, bo zabieg trwa maksymalnie 3 minuty.

Z kolei krioterapię miejscową stosuje się tylko na wybrane części ciała. Do miejsca zmienionego chorobowo przykłada się specjalny aplikator. Czynność powtarza się kilkukrotnie – tkanki ulegają zamrażaniu i rozmrażaniu. Komórki ciała ulegają zamarznięciu, pękają błony komórkowe, tkanka ulega destrukcji.

Chociaż krioterapia jest stosunkowo nową i jeszcze słabo opisaną metoda leczenia, to znajduje dość szerokie zastosowanie. Najczęściej używa się krioterapii do leczenia wszelkich chorób reumatoidalnych i reumatycznych narządów ruchu oraz zapaleń stawów i zapaleń okołostawowych. Leczenie zimnem jest dobre także dla innych schorzeń związanych z układem kostnym, na przykład zwyrodnień kręgosłupa. Zimnem leczy się również urazy powypadkowe stawów i mięśni, pomocniczo nawet stwardnienie rozsiane. Krioterapia jest wykorzystywana nawet do utrzymywania dobrej kondycji sportowców wyczynowych oraz w celach relaksacyjnych w salonach odnowy biologicznej. Natomiast krioterapia miejscowa służy do leczenia zmian skórnych, zarówno łagodnych, jak i złośliwych, zmian na błonach śluzowych a nawet łagodnych zmian nowotworowych.

Co daje krioterapia? Przede wszystkim łagodzi ból oraz niweluje uczucie zmęczenia. Mięśnie wokół chorych stawów rozluźniają się a narządy wewnętrzne zostają lepiej ukrwione. Jak to się dzieje? Bardzo niska temperatura wywołuje skurcze mięśni, przepływ krwi zostaje spowolniony. Jednocześnie w organizmie zachodzą reakcje obronne i rozszerzają się naczynia krwionośne. Dzięki temu do komórek dopływa więcej krwi i zawartych w niej substancji przeciwzapalnych. W ten sposób ból zostaje uśmierzony a tkanki szybciej regenerują się.

Przed każdym wejściem do komory kriogenicznej należy wykonać serię ćwiczeń rozgrzewających. Wykonuje się je także po wyjściu z komory. Leczenie zimnem przynosi najlepsze efekty, jeśli odbywa się seriami, przeważnie od 8 do 15 zabiegów. Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem, który wystawi skierowanie na leczenie.

 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.