Medycyna sportowa - niezbędne dopełnienie aktywności

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: interface1

Czytano: 4580 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 434 | Data: 20.06.16 | 0 komentarzyMedycyna sportowa skierowana jest do wszystkich osób, które aktywności fizycznej poświęcają sporo czasu - zarówno zawodowych sportowców, jak i zupełnych amatorów, uprawiających sport rekreacyjnie.


Obie te grupy potrzebują specjalistycznej opieki medycznej w razie kontuzji czy urazów, a także profesjonalnego oparcia w codziennych treningach.

O zaletach aktywności fizycznej dużo się ostatnio mówi, można wręcz powiedzieć, że panuje na nią swego rodzaju moda. I bardzo dobrze. Sport zalecany jest właściwie wszystkim – począwszy od najmłodszych, a skończywszy na seniorach. Pozwala zachować dobrą formę do późnego wieku i jest wskazany w profilaktyce wielu chorób, (m.in. związanych z działaniem układu sercowo-naczyniowego) jako element terapii. Warto uprawiać sport pod okiem trenera, a w razie wątpliwości czy kontuzji skorzystać z fachowej pomocy specjalisty medycyny sportowej.

Sport kojarzy się ze zdrowiem i atrakcyjnością fizyczną. Oto najważniejsze atuty aktywności sportowej:

- poprawa wydolności organizmu
- zmniejszenie ryzyka wielu chorób
- wyższa odporność

- lepsze samopoczucie
- więcej energii
- smuklejsza sylwetka
- wyrzeźbienie mięśni

W sporcie panuje tak duża różnorodność, że każdy znajdzie swoją ulubioną dyscyplinę dla siebie. Do najmodniejszych i najpopularniejszych aktywności zalicza się obecnie m.in. fitness, bieganie, rower, pływanie, sporty wodne. Natomiast możliwości jest mnóstwo i warto próbować różnych rzeczy, aby znaleźć te najbardziej nam odpowiadające.

Trzeba oczywiście pamiętać, że każda aktywność fizyczna musi być dostosowana do naszego stanu zdrowia i ewentualnych ograniczeń. Inną intensywność i rodzaj treningu może wybrać zdrowy 20-latek, inną 50-letni mężczyzna po zawale serca. Niektóre choroby wykluczają intensywne treningi, warto więc skonsultować się ze specjalistą medycyny sportowej, który podpowie, jaka aktywność będzie dla nas najlepsza i na co szczególnie musimy uważać.

Często w pogoni za sukcesem zdarza się, że zbyt intensywnie trenujemy, chcąc osiągnąć jak najlepszy rezultat. Umiar jest tutaj bardzo wskazany - przeciążone stawy i cały organizm mogą zaprotestować, a efekt może być odwrotny do zamierzonego. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty medycyny sportowej.

Zadania medycyny sportowej

Medycyna sportowa jest nieodłącznym uzupełnieniem zwłaszcza sportu zawodowego, ale z jej zdobyczy mogą do woli korzystać także zupełni amatorzy, którzy uprawiają sport rekreacyjnie. W sporcie zawodowym stanowi wsparcie praktycznie na wszystkich etapach kariery, od specjalistycznych badań kwalifikujących do konkretnych dyscyplin, poprzez okresowe badania, diagnostykę i leczenie kontuzji, a skończywszy na rehabilitacji.

Medycyna sportu jest interdyscyplinarna. Dzięki temu, że wykorzystuje zdobycze różnych specjalizacji medycznych, takich jak ortopedia, chirurgia, kardiologia czy psychologia, może objąć pacjenta kompleksową opieką, dając mu wsparcie medyczne na najwyższym poziomie.

 


Podpis

Medycyna sportu - CM Gamma


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.