Nebulizator, czyli jak robić inhalacje?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: berszi

Czytano: 609 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 358 | Data: 19.02.14 | 0 komentarzyPewnie wielu z nas z okresu dzieciństwa pamięta sytuacje, w których matki nakazywały siedzieć przy garnku z wrzącą wodą i wdychać ulatniającą się z niego parę. Ten zabieg nazwalibyśmy dzisiaj inhalacją.


Na szczęście można go wykonać w nieco bardziej sprzyjających warunkach mając pod ręką nebulizator. To urządzenie coraz częściej zaczyna pojawiać się w domach, nie tak jak kiedyś wyłącznie w szpitalach czy uzdrowiskach.

Nebulizator to urządzenie elektryczne, za pomocą którego można rozproszyć w powietrzu płynną postać lekarstwa lub też zwykłego roztworu soli fizjologicznej, przez co całość nabiera wyglądu maluteńkich kropelek, które wnikają do dróg oddechowych człowieka, wywierając tym samym o wiele lepszy efekt leczenia. Aparat jest możliwy do zakupu zarówno w aptekach, jak i w profesjonalnych sklepach medycznych.

Nebulizatory w szczególności kierowane są jako środek leczenia przy chorobach dróg oddechowych, a przede wszystkim przy ciężkiej postaci astmy oskrzelowej, przewlekłej lub zaostrzonej mukowiscydozie, przy zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jak również przy przewlekłych zakażeniach dróg oddechowych czy też jako środek wspomagający w leczeniu ostrych chorób dolnych dróg oddechowych i element profilaktyczny do zastosowania u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na pneumocystozę. To tyle, jeśli chodzi o wskazania. Ale jak w przypadku innych podejmowanych zabiegów, tak i w przypadku stosowania nebulizatorów istnieją pewne przeciwwskazania. Wśród nich wyróżniamy ciężką niewydolność serca, ciężkie choroby dróg oddechowych, takich jak gruźlica czy nowotwory, czy krwotoki z dróg oddechowych.

Jednak, czy rzeczywiście warto zakupić takie urządzenie do swojego domu? Nebulizator posiada wiele zalet, jedną z najważniejszych jest fakt, że jego systematyczne używanie, w szczególności na początku rozwijania się infekcji może ją skutecznie zahamować, bez konieczności zażywania garści leków, które jak wiadomo nie są obojętne dla ludzkiego organizmu. W tym przypadku wystarczy zwykła sól fizjologiczna. Wielu rodziców, którzy zdecydowali się zakupić to urządzenie zgodnie przyznaje, że z chwilą jego przyniesienia do domu i regularnego stosowania widocznie zmniejsza się częstotliwość poważniejszych zachorowań i związanych z nimi konieczności zażywania osłabiających organizm antybiotyków.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.