Poziom usług w służbie zdrowia

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: kornik

Czytano: 455 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 359 | Data: 08.08.13 | 0 komentarzyW naszym kraju pracuje bardzo wielu lekarzy posiadających różne specjalności. W przeważającej jednak mierze ani lekarze ani usługi medyczne nie mają dobrej opinii. Narzekamy zazwyczaj na państwowe placówki oraz lekarzy, którzy tam przyjmują.


Ocena wizyt prywatnych gabinetów wydawana przez pacjentów często jest dużo wyższa. Nasza publiczna służba zdrowia nie dość, że niedoinwestowana to jest jeszcze bardzo słabo zarządzana. Na wizytę u lekarza specjalisty czeka się często po kilka tygodni, a nawet miesięcy. Niestety często nawet zwykła kontrolna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to kłopot. Wiele zależy od tego, w jakiej miejscowości mieszkamy i jak wiele jest przychodni. Choć lekarz pierwszego kontaktu to sprawa rudymentarna, to nie brakuje jednak ciągle w Polsce miejsc, gdzie, aby dostać się do takiego lekarza trzeba kilka godzin, z samego rana czekać w kolejce. Na szczęście sukcesywnie organizacja przychodni zdrowiasię poprawia i jest coraz więcej miejsc, gdzie można telefonicznie zapisać się na wizytę na konkretną godzinę. Problem jednak w tym, że lekarze pierwszego kontaktu mają relatywnie dużo pacjentów, a przy tym mało czasu.

To, na co narzekają osoby korzystające z usług medycznych to fakt, że lekarz bardzo często bada pobieżnie i nie wykonuje właściwego wywiadu. Niejednokrotnie wizyta sprowadza się jedynie do słuchania, zmierzenia ciśnienia oraz wypisania recepty. Pacjenci często nie mają nawet sposobności na przedstawienie swoich wszystkich objawów i przypadłości. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy wybierze się gabinet, w którym przyjmuje prywatny lekarz. Tutaj lekarz ma zwykle więcej czasu, jest miły i starannie wypytuje o wszystko chorego. Dobry lekarz to osoba, która wywiad przeprowadza bardzo wnikliwie i uważnie. Należy, więc zapytać nie tylko o objawy i dolegliwości, ale także dowiedzieć się, jakie leki pacjent bierze, czy był hospitalizowany oraz jakie choroby genetyczne występują w jego rodzinie. Pacjenci bardzo często są zestresowani swoimi dolegliwościami oraz boją się zabiegów, o których nie mają wiedzy. Dobry lekarz powinien, więc umieć uspokoić pacjenta i w sposób prosty wyjaśnić mu jak przebiegać będzie jego leczenie. Lekarz powinien także poinstruować pacjenta w zakresie stosowania, unikania stresu i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Czytaj też: logopeda dziecięcy Warszawa
Podpis

Marika


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.