Stabilizator zamiast gipsu

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: izobniow

Czytano: 1398 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 360 | Data: 01.02.12 | 0 komentarzyStawy kolanowe człowieka codziennie wykonują niezwykle ciężką pracę. To właśnie one muszą zmagać się z przeciążeniami nie tylko w trakcie uprawiania sportów, ale również przy chodzeniu, dźwiganiu i wykonywaniu innych czynności.


Staw kolanowy musi być zatem bardzo wytrzymały, by utrzymywać ciało w  prawidłowej postawie, ale z drugiej strony być na tyle elastyczne, by zapewniać komfortowy i swobodny ruch w trakcie schylania, kucania, wspinania itp.

Warto jednak pamiętać, iż staw kolanowy jest bardzo często narażony na kontuzje.  Urazu możemy doznać w trakcie uprawiania sportu, ale również w czasie wykonywania zwykłych czynności, czy niefortunnie postawionym kroku. Każda kontuzja kolana musi być natychmiastowo skonsultowana z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje rodzaj oraz stopień urazu i zaleci odpowiednie leczenie. Wiele osób lekceważy bowiem zalecenia lekarzy wierząc, iż kolano "samo się wyleczy". Nic bardziej mylnego. Nawet niegroźnie wyglądający uraz może przynieść w przyszłości negatywne konsekwencje i doprowadzić do wielu powikłań, w  tym do zwyrodnień stawowych.


Osoby, które ignorują kontuzje stawu kolanowego najczęściej obawiają się długotrwałego unieruchomienia kolana za pomocą gipsu, co zdecydowanie obniża komfort życia. Jednak nie zawsze gips jest konieczny. Coraz częściej nawet słyszy się o jego negatywnym wpływie na zdrowie pacjenta, gdyż może on powodować zaburzenia krążenia, a  także osłabia staw i mięśnie go otaczające.

Zamiast gipsu stosuje się obecnie stabilizatory, które pełnią tę samą funkcję leczniczą co gips, jednak są mają oprócz tego wiele pozytywnych cech. Stabilizator stawu kolanowego doskonale unieruchamia kolano, a jego zdecydowaną zaletą jest możliwość ściągania na czas kąpieli, co jest niemożliwe w przypadku opatrunku gipsowego. Ponadto można wcześniej rozpocząć rehabilitację stawu kolanowego. Ponadto istnieje wiele rodzajów stabilizatorów, które różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem. Stabilizator można bowiem dopasować do budowy fizjologicznej, gdyż posiada różne rozmiary, a także do stopnia i złożoności urazu.

Ponadto stabilizatory wykonane są z materiałów zapewniających odpowiednią wentylację skóry, a sama ich budowa zapewnia odpowiednia postawę ciała oraz swobodny ruch.

Pamiętajmy zatem, aby dbać o swoje stawy każdego dnia i chronić je przed urazami, a w razie nawet najmniejszej kontuzji skorzystajmy z pomocy fachowca.Podpis

Irena Zobniów

Encyklopedia zdrowia


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.