Jak prawidłowo dbać o buty?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Sadad

Czytano: 585 razy | Kategoria: Moda | Ilość słów: 413 | Data: 11.04.14 | 0 komentarzyOdpowednia troska o buty sprawi, że będą nie tylko ładnie się prezentowały, ale także dłużej będziemy mogli ich używać. Powszechnie mówi się, że buty mówią wiele o osobowości człowieka, dlatego warto zapozać się z ich prawidłową pielęgnacją.


Ochrona

Na rynku jest sporo środków do zabezpieczania obuwia przed czynnikami zewnętrznymi. Podstawą jest jednak czyszczenie butów z zabrudzeń. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w zimie, kiedy narażone są na dużą ilość zanieczyszczeń, zwłaszcza z soli, która powoduje plamy i niszczy materiał. Im szybciej oczyścimy buty, tym mniej problemów będziemy mieli z nimi później.

Pielęgnacja

Zwłaszcza w przypadku butów skórzanych trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków, które poprawią ich elastyczność i wygląd. Trochę uwagi należy poświęcić Cholewkom, które smarujemy kremem z miękkimi woskami, natomiast nosek i część zewnętrzną polerujemy dodatkowo pastą do butów zawierającą twardsze woski pozwalające na uzyskanie wysokiego połysku.          

Trzeba pamiętać jednak, że nie każdy środek jest przeznaczony do wszystkich rodzajów butów. Ważny jest zatem odpowiedni dobór preparatu do materiału z jakiego obuwie jest wykonane. Używając środki dobrze też stosować się do zaleceń producenta.

Nieodzownym elementem pielęgnacji butów jest również szczotka, która nadaje butom odpowiedniego połysku.

Rotacja

Aby utrzymać odpowiednią kondycję i wygląd obuwia zaleca się, żeby po każdym dniu noszenia, dawać butom dzień odpoczynku. Mamy wtedy pewność, że but należycie wysechł, co znacznie wydłuży czas, w którym będziemy mogli go używać.

Szczególnie ważne jest to, gdy przemoknie nam podczas deszczu. W takim przypadku można włożyć do środka gazety, które łatwo chłoną wilgoć. Jeżeli buty posiadają skórzaną podeszwę, warto zastanowić się o podbiciu ich gumą. Sprawi to, że staną się bardziej wodoodporne.

W przypadku skórzanych butów warto również zaopatrzyć się w prawidła, które zapewnią kształt cholewki. Bez nich może się zdarzyć, że buty już po kilku noszeniach wyglądają na wiekowe. Ponadto prawidła z drzewa cedrowego wyciągają nieprzyjemne zapachy.

Każdy rodzaj

Prawidłowa ochrona dotyczy zarówno butów skórzanych, zamszowych, jak i butów vans. Nie do wszystkich zastosujemy impregnaty i pasty połyskujące, ale za to każdy but możemy regularnie czyścić z zabrudzeń i dać im trochę odpoczynku. Wtedy mamy pewność, że zwiększymy ich szansę na dłuższe użytkowanie i zadbamy o ich odpowiedni wygląd.

 

Jeżeli chcesz poznać jeden z klasycznych rodzajów obuwia zajrzyj w to miejsce.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.