Sprawdzone sposoby na usuwanie plam z wina

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 579 razy | Kategoria: Moda | Ilość słów: 313 | Data: 16.12.14 | 0 komentarzyCoraz chętniej rezygnujemy z mocnych alkoholi na rzecz słabszych trunków, między innymi wina. Przed nami okres świąteczny, sylwester oraz karnawał. To czas radosnego świętowania i zabawy, w którym sięgamy po lampkę wina. Nawet najprzyjemniejszy wieczór może jednak zepsuć rozlany trunek, który zostawia mało estetyczne plamy.


Usuwanie świeżych plam

Jeżeli zdarzy nam się, że wino wylądowało prosto na naszej ulubionej bluzce czy białym obrusie, to najlepiej od razu przystąpić do działania. Świeże, jeszcze mokre plamy, usuwa się najłatwiej, bowiem włókna tkaniny nie są jeszcze zbyt mocno przesiąknięte barwnikiem. Do wyboru mamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybko uratujemy zalane rzeczy. Najprostsze jest namoczenie tkaniny w misce z zimną wodą. Bezpośrednio po powstaniu plamy można usunąć wilgoć przy pomocy ręczników papierowych. Pamiętajmy jednak, aby nie używać tych, które mają kolorowe wzorki - mogą one spowodować odbarwienia. Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się plam po winie jest zasypanie jej solą. Warstwa powinna być na tyle gruba, aby wchłonęła kolorową ciecz - metoda ta jest szczególnie przydatna przy plamach z czerwonego wina. Okazuje się, że niezwykle skuteczne jest zalanie plamy po winie...winem! Do wywabienia kolorowych plam należy wykorzystać białe wino lub szampana. Po każdym z tych zabiegów zabrudzona tkanina powinna jak najszybciej wylądować w pralce.

 

Jak poradzić sobie z zaschniętymi plamami?

Zdarzają się sytuacje, w których nie mamy możliwości usunięcia świeżo powstałej plamy lub po prostu te zabrudzenia bagatelizujemy. Po pewnym czasie może się jednak okazać, że zalany wcześniej obrus lub poplamiona koszula, będą jeszcze dla nas przydatne. Zaschnięte już plamy należy namoczyć w zimnej wodzie (nie wywabiajmy ich wodą ciepła, która może dodatkowo utrwalić zabrudzenie). Do walki z plamami przyda nam się pianka do golenia - wystarczy nałożyć ją na plamę, a po 20 minutach dokładnie spłukać wodą. Jeżeli zabrudzenie jest na białej tkaninie, to najskuteczniejsze będzie zamoczenie jej w roztworze wody z dodatkiem amoniaku lub w wodzie sodowej.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.