Z czym wiąże się moda streetwear?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Sadad

Czytano: 557 razy | Kategoria: Moda | Ilość słów: 438 | Data: 11.04.14 | 0 komentarzyStreetwear od dłuższego czasu zaczyna opanowywać polski rynek odzieżowy i jest charakterystyczny zwłaszcza dla młodszego pokolenia. W wolnym tłumaczeniu oznacza modę uliczną, ale w głębszym rozumieniu to styl inspirowany muzyką i sportem.


Wiele osób łączy ubrania streetwearowe z ciuchami hip-hopowymi, co nie jest do końca prawdą. Oba style łączą jednak niektóre cechy wspólne. „Moda uliczna” jest przede wszystkim wygodna, ubrania zazwyczaj są luźne i nie krępują ruchów. Nie są to też stroje bez wyrazu, dlatego okraszone są napisami (niestety często mało wybrednymi), kolorowymi motywami, a także oryginalnymi zdjęciami, rysunkami lub logami.

 

Precz z masówką

Z założenia moda streetwear odcina się od ubrań produkowanych na dużą skalę w tych samych wzorach i fasonach. Świat oszalał na punkcie firm, które oferują limitowane kolekcje, dlatego ich popularność rośnie każdego roku. Wśród młodych osób, a w szczególności dziewczyn nie ma chyba nic gorszego niż widzieć koleżankę ubraną w tę samą koszulkę. Dlatego firmy prześcigają się w pomysłach i wzorach i często wypuszczają na rynek nowe serie podążając za rytmem ulicy.

 

Firmy

Był okres, że miesięcznie powstawało kilka, a nawet kilkanaście marek na całym świecie. Dzisiaj rozwój tej gałęzi rynku odzieżowego już tak szybko się nie rozwija, ale w dalszym ciągu odciska mocne piętno na modzie. Część firm tworzy nawet specjalne subbrandy, aby klienci nie patrzyli na nowe kolekcje przez pryzmat poprzednich dokonań. Do najważniejszych firm streetwearowych należą m.in. Carhartt, Spiewak & Sons, Crooks and Castels czy Keep.

 

W co się ubrać?

Większość firm nawiązuje w sposób bezpośredni do otoczenia i zjawisk popkultury. Rzeczy muszą być nietuzinkowe i zwracać na siebie uwagę. Streetwear stawia na koszulki, czapki z daszkiem i kolorowe bluzy. Aby się wpasować w styl, odpadają zatem skórzane, czarne buty, które zastąpione są trampkami lub kolorowymi półbutami. Raczej nie ubierzemy się też w skórzane spodnie czy płaszcze. Streetwear tym samym jest skierowany głównie dla osób młodych, bowiem do młodzieżowego wieku najlepiej też pasuje.

 W Polsce rynek streetwearowy od dłuższego  rozwija się i zdobywa stopniowo popularność. Rodzime produkcje wpisują się w styl m.in bluzami diamante, ale także innymi produktami z tej serii. Coraz częściej na polskich ulicach można zauważyć kurtki z kolorowymi napisami oraz wielobarwne spodnie. Oczywiście nie chodzi o to, żeby szokować wyglądem, streetwear ma przyciągać oko, ale zachowując przy tym umiar. Dlatego czasami wystarczy chwytliwe hasło wydrukowane na czarnym tle t-shirt’a i oldschoolowe okulary, by móc dumnie nazywać siebie kreatorem mody w lokalnym środowisku.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany innym stylem, przeczytaj ten artykuł.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.