Zimno jako antydepresant

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: MajaM

Czytano: 395 razy | Kategoria: Zdrowie i uroda | Ilość słów: 353 | Data: 06.06.12 | 0 komentarzyWiększość ludzi zdecydowanie preferuje temperatury wyższe niż te minusowe. W okresie jesieni i zimy zdarza się także większa ilość dni z gorszym humorem oraz skłonność do depresji. Naukowcy jednak na przekór temu wszystkiemu wychwalają stosowanie niskich temperatur.


Krioterapia to leczenie oparte na wykorzystaniu niskich, poniżej 0 st. C, temperatur. Wyróżnia się dwa typy krioterapii, krioterapię miejscową oraz krioterapię ogólną.

Kriodestrukcja, jak nazywa się także krioterapię miejscową, polega na oddziaływaniu na obszar chorobowy specjalnym aplikatorem niskiej temperatury. Prowadzi to do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych, a w konsekwencji zniszczeniu tkanki. Krioterapię miejscową stosuje się głównie do leczenia zmian skórnych.

Krioterapia ogólna polega na poddaniu działaniu niskich temperatur całego ciała. Ten typ krioterapii nie prowadzi do destrukcji tkanek i ma na celu dostarczenie organizmowi stresu fizjologicznego.

Krioterapia ogólna stosowana jest przede wszystkim do leczenia depresji i przywrócenia dobrego samopoczucia. Polega to na spędzeniu około 2-3 minut w specjalnej komorze, w której temperatura waha się od -110 st. C do -160 st. C. Te kilka minut powodują, że człowiek czuje się zrelaksowany i odprężony. Poza tym, dobre samopoczucie utrzymuje się jeszcze na długo po zakończeniu serii zabiegów, która obejmuje zazwyczaj 10 wizyt w kriokomorze.

Takim zabiegom można poddać się w niektórych sanatoriach oraz gabinetach odnowy biologicznej. Trzeba pamiętać jednak, że krioterapia wspomaga tylko leczenie depresji i nie stanowi głównej metody leczenia.

Zimnolecznictwo obejmuje także kąpiele w wodzie o niskiej temperaturze. Z ich pozytywnego wpływu regularnie korzystają stowarzyszenia tzw. Morsów, którzy zimą kąpią się w morzu. 2-3 minutowe kąpiele wskazane są przede wszystkim w godzinach porannych oraz popołudniowych. Kąpiele wieczorne mogą utrudnić zasypianie.

Pozytywny wpływ zimna na organizm spowodowany jest tym, że receptory zimna na ludzkiej skórze są umieszczone gęściej niż receptory ciepła. Pobudzenie receptorów prowadzi do intensywniejszej pracy ludzkiego mózgu. Zimno wpływa także pozytywnie na poziom endorfin i noradrenaliny.

Mimo zbawiennego wpływu krioterapii istnieje kilka przeciwskazań kiedy nie powinna być ona stosowana. Do takich zalicza się m.in. miejscowe odmrożenia, zaburzenia ukrwienia, zaburzenia rytmu serca, niedoczynność tarczycy czy choroby nerek.

Oprócz pozytywnych rezultatów zdrowotnych zaletą krioterapii jest także jej relatywnie niska cena.
Podpis

M.M.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.